لوله

آیا تفاوت لوله درزدار و بدون درز را می دانید؟

آیا تفاوت لوله درزدار و بدون درز را می دانید؟ استفاده از لوله ها در تمام صنایع کم و بیش به چشم می خورد. آن ها به دو نوع درز دار و بدون درز تقسیم می‌ شوند. به لوله ‌های بدون درز مانسمان نیز می گویند. در روند تولید لوله درز دار معمولاً از عناصر فولادی بسیار قوی مانند شمش استفاده می شود. این در حالی است که لوله های درز دار به وسیله روش جوش به وجود می آیند.  لوله های بدون درز به مراتب با کیفیت تر از لوله های درزدار هستند و کارایی آن ها بیشتر است. البته کاربرد لوله های درز دار و بدون درز  با یکدیگر متفاوت است. در این مقاله قصد داریم درباره تفاوت لوله درزدار و بدون درز ( مانسمان یا سیم لس ) صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به مطالعه بقیه مطالب پردازید.

لوله بدون درز

تفاوت لوله درزدار و بدون درز بسیار زیاد است. برای نزدیکی به مفهوم ابتدا باید به تعریف هر یک از آن ها بپردازیم. همان طور که گفتیم لوله های بدون درز با روش جوش به وجود تولید نمیشوند زیرا روش جوش باعث شکستگی سریع لوله های بدون درز می شود. همچنین ممکن است با تغییرات دما و انقباض و انبساط باعث آسیب به رنگ آن ها شود، این امر حتی ممکن است استقامت آن ها را پایین بیاورد.

 این لوله ها در اندازه نازک تر از لوله های درز دار به وجود می آیند زیرا با توجه به اینکه لوله های بدون درز با روس پیچیده شمش تولید می‌ شوند، ممکن است هزینه بسیار زیادی در بر داشته باشند. همچنین شکنندگی لوله های بدون درز فولادی نازک بسیار پایین است.

لوله درزدار

برخلاف لوله های مانسمان لوله های درزدار تحت فشار زیاد به وجود می‌ آیند. این لوله ها قطره بسیار بالایی دارند و به دو نوع مستقیم و اسپیرال تقسیم می شوند. اندازه بزرگ و گاه غول پیکر لوله های درز دار باعث استفاده از آن ها در مناطق بسیار سرد سیر و یا فوق العاده گرم می شود.

 به طور مثال از این لوله ها برای انتقال آب در مناطق کوهستانی یا به عنوان انتقال دهنده آب در سدها استفاده می شود. لوله های درزدار با روشی تحت عنوان نورد تولید می‌ شوند که در آن ورق های فولادی به وجود آمده و سپس به دایره تبدیل می گردند. ایجاد درز در این لوله ها نیز در مرحله آخر صورت می گیرد.

روش ساخت لوله درز دار و بدون درز

اختلاف در ساخت تفاوت لوله درز دار بدون درز را تشکیل می‌ دهد. ساخت لوله درز دار با روش نورد انجام می گیرد. روش نورد روشی است که با آن لوله درز دار به وجود می ‌آید برای تولید لوله درز دار از چندین غلتک و قطعه فولادی اصلی استفاده می ‌شود.

 سه فرایند متفاوت از داخل روش نورد بیرون می ‌آید. یک روش طولی است که در آن غلتک ها موازی با هم قرار می گیرند و خلاف جهت همدیگر حرکت می کنند. قطعه اصلی نیز در این حالت بالا و پایین می آید.

 روش عرضی نیز دیگر فرآیند نبرد است. در این روش غلتک ها موازی با قطعه قرار می گیرند. قطعه در این حالت در محور خود حرکت می‌ کند و غلتک ها نیز خلاف جهت همدیگر جا به جا می شوند.

روشی تحت عنوان مایل نیز وجود دارد که در آن روش طولی و عرضی به هم آمیخته شده و حرکت به صورت طولی و چرخشی انجام می ‌گیرد.

لوله های بدون درز نیز با روش شمش به وجود می آیند، در این روش غلتک ها تحت فشار و با ضریب دقت بالا اقدام به جا به جایی مایل می کنند. تبدیل عمل غلتک به دفعات تکرار می شود تا ضخامت مد نظر به طور دقیق حاصل گردد. غلتک ها با شمش اقدام به تعیین ضخامت دقیق لوله ها می کنند.

موارد استفاده لوله های بدون درز

لوله های بدون درز موارد استفاده فوق العاده زیادی دارند. به طور مثال از آن ها در صنعت کشتی سازی بسیار استفاده می شود. در صنعت ساختمان سازی نیز پایه های ضخیم عظیمی هستند که از آن ها به عنوان ستون اصلی استفاده می گردد. قطعه های کوچکتر لوله های بدون درز مخصوص ساخت خودرو تهیه شده اند. انتقال گاز از شهری به شهر دیگر به وسیله لوله های درز دار نازک صورت می گیرد.

موارد استفاده لوله درز دار

تفاوت لوله درزدار و بدون درز به کاربرد آن ها نیز مربوط می شود. در بیشتر موارد تعبیه آب های آلوده و آلاینده های گازی دریاها در لوله های بدون درز انجام می گیرد. این لوله ها آلایندگی های آب ها را از مناطق مختلف خارج می کنند. جابجایی فاضلاب ها نیز به وسیله لوله های بدون درز از مناطق مسکونی به مراکز تصفیه یا محل های دفع می شود.

 جابجایی عناصری مانند گاز و بنزین در قطعات پلاستیکی ممکن است، منجر به آتش سوزی شود یا اینکه با کوچکترین خراش، پارگی ایجاد شده و بنزین و گاز از بین روند، به همین دلیل از لوله های بدون درز فلزی استفاده می ‌کنند. این لوله ها هم استقامت بسیار بالایی دارند و هم اینکه در صورت اختلال در جابجایی و یا تصادفات دریایی و زمینی این اطمینان به وجود می ‌آید که درزها و در نهایت گاز و بنزین سالم می مانند.

در صنعت خودرو سازی از لوله های درزدار برای ساخت شاسی و جک استفاده می ‌شود. برای نگهداری کالاهای پرخطر و حساس نیز اولین گزینه لوله های درز دار هستند.

تفاوت قیمت لوله درزدار و بدون درز

دیگر تفاوت لوله درزدار و بدون درز در قیمت آن ها مشاهده می شود. همان طور که می دانید لوله بدون درز به وسیله روش شمش به وجود می‌ آید.

لوله های فولادی بسیار ضخیم مانسمان قیمت بیشتری از لوله های درزدار دارند. لوله های مانسمان با چندین فولاد ضد زنگ و آهن در ترکیب با هم توانایی انتقال سیالاتی مانند گاز را دارا می شوند. قیمت های لوله های درزدار نیز به دلیل روش آسان ساخت آن ها نسبت به لوله های مانسمان پایین است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *