فلنج و واشر

فلنج چیست + لیست قیمت انواع فلنج

فلنج چیست + لیست قیمت انواع فلنج

فلنج چیست؟ فلنج را در پروژه‌های اجرایی برای اتصال لوله‌ها به یکدیگر، بستن لوله‌ها در تغییر مسیر و همچنین برای تغییر سایز قطر لوله‌ها استفاده می‌شود. یکی از مواردی که بسیار مورد توجه قرار گرفته است، باز و بستن راحت و آسان فلنج‌ها می‌باشد. همچنین قبل از خرید فلنج بهتر است بدانید فلنج ها دارای قیمت های مختلفی هستند که در ادامه به آن پرداختیم.

فلنج دقیقا چیست؟

همانطور که گفتیم از فلج ها برای تغییر مسیر، تغییر قطر و بستن لوله مورد استفاده قرار می گیرد. اما چون قیمت فلنج متفاوت است، بهتر از قبل از خرید فلنج از یک مشاور متخصص کمک بگیرید. برای مشاوره و راهنمایی خرید فلنج روی تصویر زیر تماس بگیرید تا به صورت رایگان با مشاوران فروشگاه لوله و اتصالات بازار اتصال صحبت کنید.

Array

مشخصات فنی فلنج چیست؟

مشخصات فلنج معمولاً روی آن حک شده که عبارتند از:

 • نام تجاری تولید کننده فلنج
 • سایز اسمی لوله (قطر خارجی لوله که فلنج به آن جوش داده خواهد شد)
 • مقدار فشار قابل تحل آن (کلاس فلنج)
 • شکل سطح فلنج (مهم‌ترین قسمت تشکیل دهنده فلنج، شکل سطح آن می‌باشد)
 • سوراخ ها (در بعضی مواقع به عنوان ضخامت دیواره بیان می‌شود)
 • مواد تشکیل دهنده فلنج
 • کد مربوط به عملیات حرارتی انجام شده بر روی فلنج

ببینید: فلنج دنده ای گالوانیزه کلاس ۳۰۰, ۱۵۰, PN10, PN16, PN25

در جدول زیر مشخصات انواع فلنج مانند فلنج جوشی و فلنج دنده ای را مشاهده می کنید:
سایز فلنج جوشی گلودار کلاس ۳۰۰ فلنج جوشی گلودار کلاس ۱۵۰ فلنج جوشی گلودار PN25 فلنج جوشی گلودار PN16 فلنج جوشی گلودار PN10 فلنج دنده ای گالوانیزه PN16 فلنج دنده ای گالوانیزه PN10 قیمت فلنج آنلاین
فلنج سایز ۳.۴ تماس بگیرید
فلنج سایز۱.۲ تماس بگیرید
فلنج سایز۱ تماس بگیرید
فلنج سایز۱-۱.۴ تماس بگیرید
فلنج سایز۱-۱.۲ تماس بگیرید
فلنج سایز۲ تماس بگیرید
فلنج سایز۲-۱.۲ تماس بگیرید
فلنج سایز۳ تماس بگیرید
فلنج سایز ۴ تماس بگیرید
فلنج سایز ۵ تماس بگیرید
فلنج سایز ۶ تماس بگیرید
فلنج سایز ۸ تماس بگیرید
فلنج سایز ۱۰ تماس بگیرید
فلنج سایز ۱۲ تماس بگیرید
فلنج سایز ۱۴ تماس بگیرید
فلنج سایز ۱۶ تماس بگیرید
فلنج سایز ۱۸ تماس بگیرید
فلنج سایز ۲۰

انواع فلنج چیست؟

فلنج ها با توجه به کاربردی که دارند انواع متفاوتی نیز دارند. در زیر انواع فلنج را مشاهده می کنید:

 • فلنج گردن دار جوشی
 • فلنج اسلیپان
 • فلنج جوشی ساکتی
 • فلنج لب جوینت یا لبه دار
 • فلنج ته کوب
 • فلنج رزوه‌ای یا پیچی
 • فلنج کور
 • فلنج ساده لغزشی

ببینید: فلنج کور کلاس ۳۰۰, ۱۵۰, PN10, PN16, PN25

فلنج گردن دار جوشی

فلنج گردن دار جوشی دارای اتصال لب به لب و تحمل فشار بالا هستند و همچنین قیمت بالاتری نسبت به دییگر فلنج ها دارند. شکل ظاهری فلنج گردن دار جوشی به شکل مخروطی هستند و قطر انتهای آن به اندازه قطر لوله می‌باشد.

فلنج اسلیپان

فلنج اسلیپان برای تغییر سایز قطر لوله و همچنین تغییر مسیر از آن استفاده می‌شود. جنس این نوع فلنج‌ها معمولاً از فولاد، استیل و آلیاژهای گوناگون می‌باشد. به صورت کلی از این فلنج‌ها برای اتصال لوله‌ها به یکدیگر و اتصال لوله‌ها به شیرآلات استفاده می‌شود. فلنج‌های اسلیپان قادر به تحمل همه نوع فشار هستند از این رو بسیار پر فروش می‌باشند.

فلنج جوشی ساکتی

فلنج جوشی ساکتی در درون خود دارای یک سوکت می‌باشند. وجود این سوکت باعث ایجاد یک برآمدگی می‌شود که می‌تواند از حرکت لوله به طرف جلو جلوگیری کند. وجود سوکت به این دلیل است که مرکز فلنج و لوله با یکدیگر در یک راستا قرار بگیرند. و همین امر موجب می‌شود که جریان سیالات در محل اتصال لوله و فلنج به راحتی حرکت کند. این نوع فلنج‌ها دارای آب بندی بهتری نسبت به فلنج‌های اسلیپون هستند. ولی در کل کارایی کمتری نسبت به سایر فلنج‌ها دارند.

فلنج لب جوینت یا لبه دار

فلنج لب جوینت یا لبه دار را از آزادی برای چرخیدن حول محور لوله، به دلیل ارتباط نداشتن لوله با جریانات درون لوله استفاده می کنند. این نوع فلج آب بندی خوبی ندارد. به همین دلیل از آن در واحدهای پودری در صنایع پتروشیمی استفاده می‌شود.

فلنج کور

فلنج کور برای مسدود کردن خطوط جریان و یا بستن لوله‌ها کاربرد دارد. لازم به ذکر است که اگر در پروژه شما دما و تنش سیالات یکی از نکات حایز اهمیت است از ترکیب فلنج کور و فلنج گلودار استفاده نمایید. همچنین بد نیست که بدانید تحمل فلنج‌های کور نسبت به سایر فلنج‌ها بیشتر است.

فلنج رزوه‌ای یا پیچی

فلنج رزوه‌ای یا پیچی قابلیت پیچ شدن داخل خود را دارد و سطح سوراخ این فلنج‌ها رزوه کاری شده است. یکی از مزایای این لوله‌ها این است که نیاز به جوشکاری ندارند ولی اگر فلنج در پروژه شما برای تحمل فشار بالا استفاده می‌شود، می‌توانید آن را جوشکاری نمایید. البته شما می‌توانید برای اینکه از آب بندی این لوله‌ها خیالتان راحت باشد، یک پاس جوش در آن استفاده کنید.

فلنج ته کوب

فلنج ته کوب یک فلنج ارزان است و می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. زیرا از این فلنج‌ها برای پروژه‌هایی با فشار کاری پایین و همچنین غیر حساس استفاده می‌شود. شکل ظاهری فلنج ته کوبمانند فلنج جوشی گلودار و فلنج های دنده‌ای دارای سوراخ‌های نصب در اطراف خود هستند. برای اتصال این نوع فلنج‌ها به لوله از پیچ و مهره فولادی و حلقه‌های واشر آب بندی استفاده می‌گردد.

جنس فلنج از چیست؟

جنس فلنج از مواد:

 • ضد زنگ
 • چدن
 • آلمینیوم
 • برنج
 • برنز
 • پلاستیک

و … است. اما بیشتر جنس آنها از مواد فلزی کربن جعلی و سطوح ماشینکاری است. لازم به ذکر است که در بعضی از موارد از فلنج‌ها بابت اهداف خاصی استفاده می‌شود. که در این صورت آنها نیز مانند اتصالات و لوله‌ها در داخل مواد با کیفیت ساخته می‌شود. که به آنها فلج براق می‌گویند. جنس و مواد فلنج معمولاً هنگام انتخاب لوله تنظیم می‌شود. و در بسیاری از مواقع جنس فلنج با لوله یکسان انتخاب می‌شود.

ببینید: فلنج جوشی گلودار کلاس ۳۰۰, ۱۵۰, PN10, PN16, PN25

کاربرد فلنج چیست؟

از فلنج‌ها برای اتصال لوله‌ها، دریچه‌ها، پمپ‌ها و همچنین سایر تجهیزات استفاده می‌کنند. در صورت استفاده از فلنج‌ها خیالتان بابت دسترسی آسان جهت تمیز کردن، بازرسی و غیره راحت باشد. برای بستن فلنج‌ها معمولاً از جوش و یا پیچ دادن استفاده می‌کنند. همچنین مفاصل فلنج به وسیله اتصال دو فلنج توسط یک واشر بین آنها جهت ایجاد مهر و موم شاخته می‌شود. از انواع فلنج برای صنایع پترو و صنایع شیمیایی استفاده می‌کنند.

ببینید: فلنج دنده ای سیاه کلاس ۳۰۰, ۱۵۰, PN10, PN16, PN25

کاربرد انواع فلنج در صنعت و تاسیسات چیست؟

 • اتصال لوله به تجهیزاتی مانند مخازن تحت فشار، پمپ‌ها، کمپرسورها و غیره
 • تغییر متریال در لوله
 • اتصال به شیرها (Valves) و سایر اقلامی که در مسیر لوله قرار دارند و نیاز به تعمیرات احتمالی وجود دارد.
 • اتصال به تجهیزات ابزار دقیق (Instrument devices) که نیاز به تعمیرات احتمالی و یا کالیبراسیون دارند.
 • کلیه موارد دیگری که نیاز به جداسازی وجود دارد.

کلاس فلنج چیست؟

از اصطلاح کلاس فلنج برای مشخص کردن فشار فلنج استفاده می‌کنند. همچنین میزان فشار فلنج از ۱۵۰ تا ۲۵۰۰ می‌باشد. برای نشان دادن کلاس فلنج از نام‌های مختلفی استفاده می‌شود. به عنوان مثال: ۱۵۰ لوب یا # ۱۵۰ و یا کلاس ۱۵۰ همگی یک معنی می‌دهند.

ببینید فلنج جوشی ساکت ولد کلاس ۳۰۰, ۱۵۰, ۶۰۰, ۹۰۰

انواع اتصالات فلنج چیست؟

به ترکیب بسیاری از عوامل نظیر فلنج، پیچ و مهره، واشر و غیره اتصال فلنج پیچیده می‌گویند. این عناصر جهت رسیدن به یک نتیجه مطلوب با یکدیگر پیوند داده می‌شوند. اتصالات فلنج دارای دو نوع زیر است:

 • اتصال فلنج معمولی پیچیده
 • اتصال فلنج معمولی

نتیجه‌گیری

در بالا به اینکه فلنج چیست آشنا شدیم و اینکه از چه جنسی ساخته می شود و چه کاربردی دارد؟ همچنین به اینکه مشخصات فنی فلنچ ها چیست و هر فلنج قیمت خاص خودش را دارد پرداختیم. درصورتی که نیاز به فلنج دارید می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۶۴۴۹۹۹ تماس بگیرید.

امتیازتون به این صفحه چند ستاره است؟

26 دیدگاه در “فلنج چیست + لیست قیمت انواع فلنج

 1. آواتار میثم احمدزاده میثم احمدزاده گفت:

  سلام آیا در تاسیسات آتش نشانی از فلنج هم استفاده میشه؟

  1. سلام دوست عزیز بله قطعا،برای کسب اطلاعات بیشتر به مقالات موجود در سایت مراجعه شود.
   اتصال فلنجی سیستم آتش‌نشانی ممکن است شکل‌های مختلفی داشته باشد : فلنج جوشی، فلنج دنده‌ای و … . در حالتی که از لوله‌های گالوانیزه استفاده شود فلنج دنده‌ای به کار برده می‌شود. در حالتی که لوله آتش‌نشانی با لایه‌های ضدخورنده دیگر پوشش داده شود از فلنج جوشی استفاده می‌شود.

 2. آواتار اسماعیل ترکمنی اسماعیل ترکمنی گفت:

  سلام،از فلنج گردن دار کجاها استفاده میشه؟چه برتری داره؟

  1. سلام بزرگوار ، از فلنج‌ها برای اتصال لوله‌ها، دریچه‌ها، پمپ‌ها و همچنین سایر تجهیزات استفاده می‌کنند.فلنج گردن دار جوشی دارای اتصال لب به لب و تحمل فشار بالا هستند و همچنین قیمت بالاتری نسبت به دییگر فلنج ها دارند. شکل ظاهری فلنج گردن دار جوشی به شکل مخروطی هستند و قطر انتهای آن به اندازه قطر لوله می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله موجود در این باره به سایت مراجعه کنید.

 3. آواتار حمید رضایی حمید رضایی گفت:

  سلام،شما شعبه ای در شیراز ندارید؟

  1. سلام دوست عزیز خیر ما در تهران فعالیت داریم.اما شما میتوانید از طریق فروشگاه اینترنتی با ما در ارتباط باشید و خرید کنید و با ارسال شماره تماس خود از طریق واتساپ کارشناسان فروش ما شما را راهنمایی میکنند.مخاطبان گرامی فروشگاه اینترنتی بازار اتصال، با مراجعه به صفحه دریافت پیش فاکتور می‌توانید انواع لوله‌ ها را سفارش دهید.

   فروشگاه لوله اتصالات پلی اتیلن : ۰۲۱۶۶۶۴۴۹۹۹
   استعلام قیمت از طریق واتساپ: ۰۹۱۲۵۰۸۱۳۵۱
   کانال تلگرام فروش لوله اتصالات پلی اتیلنی: bazaretesal@

 4. آواتار حیدر مرادی حیدر مرادی گفت:

  سلام میتونم محدوده سایز فلنج رو داشته باشم؟

  1. سلام بله حتما دوست عزیز لطفا شماره تماس خود را برای ما از طریق واتساپ ارسال کنید تا کارشناسان فروش ما با شما تماس بگیرند و راهنمایی لازم را انجام دهند.

 5. آواتار میثم الله وردی میثم الله وردی گفت:

  سلام مشخصات فنی فلنج چیست؟

  1. سلام دوست عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مورد نظر در سایت مراجعه کنید.
   مشخصات فلنج معمولاً روی آن حک شده که عبارتند از:

   نام تجاری تولید کننده فلنج
   سایز اسمی لوله (قطر خارجی لوله که فلنج به آن جوش داده خواهد شد)
   مقدار فشار قابل تحل آن (کلاس فلنج)
   شکل سطح فلنج (مهم‌ترین قسمت تشکیل دهنده فلنج، شکل سطح آن می‌باشد)
   سوراخ ها (در بعضی مواقع به عنوان ضخامت دیواره بیان می‌شود)
   مواد تشکیل دهنده فلنج
   کد مربوط به عملیات حرارتی انجام شده بر روی فلنج

 6. آواتار حسین محبی حسین محبی گفت:

  سلام فلنج چیست؟

  1. سلام دوست عزیز ، فلنج چیست؟ فلنج را در پروژه‌های اجرایی برای اتصال لوله‌ها به یکدیگر، بستن لوله‌ها در تغییر مسیر و همچنین برای تغییر سایز قطر لوله‌ها استفاده می‌شود. یکی از مواردی که بسیار مورد توجه قرار گرفته است، باز و بستن راحت و آسان فلنج‌ها می‌باشد. همچنین قبل از خرید فلنج بهتر است بدانید فلنج ها دارای قیمت های مختلفی هستند.برای اطلاعات بیشتر به مقاله مورد نظر در سایت مراجعه شود.

 7. آواتار بهرام اللهی نسب بهرام اللهی نسب گفت:

  فلنج ته کوب چیست؟

  1. سلام دوست عزیز
   فلنج ته کوب یک فلنج ارزان است و می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. زیرا از این فلنج‌ها برای پروژه‌هایی با فشار کاری پایین و همچنین غیر حساس استفاده می‌شود. شکل ظاهری فلنج ته کوبمانند فلنج جوشی گلودار و فلنج های دنده‌ای دارای سوراخ‌های نصب در اطراف خود هستند. برای اتصال این نوع فلنج‌ها به لوله از پیچ و مهره فولادی و حلقه‌های واشر آب بندی استفاده می‌گردد.

 8. آواتار غلامرضا تیموری غلامرضا تیموری گفت:

  فلنج اسلیپان چیست؟

  1. سلام بزرگوار
   فلنج اسلیپان برای تغییر سایز قطر لوله و همچنین تغییر مسیر از آن استفاده می‌شود. جنس این نوع فلنج‌ها معمولاً از فولاد، استیل و آلیاژهای گوناگون می‌باشد. به صورت کلی از این فلنج‌ها برای اتصال لوله‌ها به یکدیگر و اتصال لوله‌ها به شیرآلات استفاده می‌شود. فلنج‌های اسلیپان قادر به تحمل همه نوع فشار هستند از این رو بسیار پر فروش می‌باشند.

 9. آواتار کسری زاهد کسری زاهد گفت:

  کاربرد فلنج لبه دار؟

  1. سلام بزرگوار فلنج لب جوینت یا لبه دار را از آزادی برای چرخیدن حول محور لوله، به دلیل ارتباط نداشتن لوله با جریانات درون لوله استفاده می کنند. این نوع فلج آب بندی خوبی ندارد. به همین دلیل از آن در واحدهای پودری در صنایع پتروشیمی استفاده می‌شود.

 10. آواتار سهراب ملازاده سهراب ملازاده گفت:

  همه محصولات فلنج جوشی و دنده ای رو موجود دارین؟

  1. سلام بزرگوار بله موجود هست شما با مراجعه به مقالات موجود در سایت میتوانید جدول محصولات و اطلاعات مربوطه را کسب کنید یا از طریق شماره تماس های زیر مطلع شوید.
   ۰۲۱۶۶۶۴۴۹۹۹ خط ویژه
   ۰۹۱۲۵۰۸۱۳۵۱ تلفن همراه

 11. آواتار مسعود خدیو مسعود خدیو گفت:

  فلنج جوشی ساکتی کجا استفاده می شود؟

  1. سلام دوست عزیز فلنج جوشی ساکتی در درون خود دارای یک سوکت می‌باشند. وجود این سوکت باعث ایجاد یک برآمدگی می‌شود که می‌تواند از حرکت لوله به طرف جلو جلوگیری کند. وجود سوکت به این دلیل است که مرکز فلنج و لوله با یکدیگر در یک راستا قرار بگیرند. و همین امر موجب می‌شود که جریان سیالات در محل اتصال لوله و فلنج به راحتی حرکت کند. این نوع فلنج‌ها دارای آب بندی بهتری نسبت به فلنج‌های اسلیپون هستند. ولی در کل کارایی کمتری نسبت به سایر فلنج‌ها دارند.

 12. آواتار محمد جواد سهرابی محمد جواد سهرابی گفت:

  جنس فلنج از چه موادیه؟

  1. آواتار elham nemati elham nemati گفت:

   با سلام. در پاسخ به جنس فلنج چیست؟ می توان گفت که بیشتر جنس آنها از مواد فلزی کربن جعلی و سطوح ماشینکاری است. اما شامل جنس های دیگر مانند ضد زنگ، چدن، آلمینیوم، برنج، برنز و پلاستیک هم می تواند باشد.

 13. آواتار غلامحسین زارع غلامحسین زارع گفت:

  سلام فلنج دنده ای سایزاشو دارید؟

  1. آواتار phhy_rbq85 phhy_rbq85 گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای اطلاع از موجودی محصولات لطفا با فروشگاه تماس حاصل نمایید.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *