لوله

مهمترین اصول لوله کشی گاز ساختمان را در سال ۲۰۲۲ بدانید

لوله کشی گاز یکی از بخش‌ های حساس ساختمان سازی است. سهل انگاری و بی دقتی در اصول لوله کشی گاز ساختمان ممکن است به قیمت انفجار و آسیب‌ های بزرگ مالی و یا حتی جانی تمام شود. به همین دلیل افراد باید در این بخش حساسیت و دقت بسیار زیادی به خرج دهند، تا حادثه ای رخ ندهد.

هم اکنون برای خرید و دریافت قیمت لوله گاز روکار کلیک کنید.

دلیل اهمیت لوله کشی گاز ساختمان

گاز یکی از سوخت‌ های فسیلی بسیار مهم است که سوختن آن موجب تولید انرژی گرمایشی در خانه‌ ها می‌ شود. پخت و پز، سیستم گرمایش، آب گرم و بسیاری از مزیت‌ های دیگر در خانه را مدیون گاز هستیم. لوله کشی گاز و رساندن آن به خانه بسیار پروسه حساس و سختی دارد و اصول زیادی در انجام این کار در نظر گرفته شده است، زیرا گاز یکی از موادی است که به سرعت منفجر شده و یا آتش می‌ گیرد.

رعایت اصول لوله کشی گاز ساختمان نیز به همین دلیل بسیار اهمیت دارد، در صورتی که این کار را توسط افراد خبره و متخصص انجام ندهید و یا از متریال‌ های با کیفیت برای لوله کشی استفاده نکنید، ممکن است منجر به حوادث جبران‌ ناپذیری شود. انفجار و اشتعال ناشی از گاز بسیار خطرناک است و علاوه بر خسارت‌ های مالی، خطرات جانی بسیار زیادی هم دارد.

حتی اگر این سهل انگاری موجب اشتعال و یا انفجار نشود، خود نشت گاز هم بسیار خطرناک است و موجب مسمومیت شدید و یا حتی منجر به مرگ شود. این عوامل سبب شده تا در امر لوله کشی گاز ساختمان اصول و قوانین خاصی وجود داشته باشد، که رعایت آن‌ ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نکاتی که در لوله کشی گاز ساختمان وجود دارد

همان طور که اشاره کردیم، خطرات و خسارت‌ های احتمالی که در صورت نقص در لوله کشی گاز ممکن است به وجود آید، به قدری بزرگ و خطرناک است که باعث شده، نکات و اصول ایمنی در این کار اهمیت بسیار بالایی داشته باشند. برای اینکه لوله کشی گاز ساختمان با کیفیت و به صورت اصولی انجام شود، باید قواعد و استانداردهای مربوط به آن را به طور کامل رعایت کرد.

مراحل اصول لوله کشی گاز ساختمان بسیار طولانی است و کارشناسان و تکنسین‌ های متخصص مختلفی در اجرای پروژه گاز کشی بر انجام درست و رعایت اصول این کار، نظارت می‌ کنند تا در آینده ساختمان و یا ساکنین آن متحمل خسارت نشوند؛ اما شخصی که می‌ خواهد اقدام به لوله کشی گاز انجام دهد، لازم است که حتماً مواردی را دانسته و آن‌ ها را جدی بگیرد.

یکی از مهم‌ ترین نکات مربوط به لوله کشی گاز، سپردن انجام این امر به افراد متخصص در این زمینه و طی کردن کامل روند قانونی و اصولی این کار است. بسیاری از افراد برای هزینه کمتر و یا اتمام سریع‌ تر پروژه اقداماتی انجام می‌ دهند که ممکن است سبب وقوع حوادث ناگواری شود. در ادامه به دیگر اصول و نکات مهمی که برای لوله کشی گاز ساختمان باید در نظر داشت می‌ پردازیم .

اگر میخواهید قبل از لوله کشی گاز ساختمان بدانید که لوله گازی چیست کلیک کنید.

استاندارد مصالح لوله کشی گاز

یکی از قواعدی که باید در اصول لوله کشی گاز ساختمان بسیار به آن دقت کنید، استفاده از مصالح استاندارد است. در هر کاری کیفیت خروجی وابسته به مواد اولیه استفاده شده برای ساخت آن است. در لوله کشی گاز نیز دوام، مقاومت و عمر لوله کشی به صورت مستقیم وابسته به کیفیت مصالح به کار گرفته شده است. جنس لوله‌ ها باید از نوع API باشند.

از آن جایی که در حال حاضر معمولاً لوله کشی گاز را به صورت توکار انجام می‌ دهند، دیگر لوله‌ ها قابل مشاهده نیست، به همین دلیل نیاز است که قبل از انجام لوله کشی نوع آن‌ ها را کنترل کرده و مورد بررسی قرار دهید. همچنین بهتر است به جای اینکه خودتان اقدام به خرید لوله‌ ها کنید، این کار را به پیمانکار و شخص متخصص و باتجربه در این زمینه بسپارید تا خرید مصالح اولیه با بهترین کیفیت انجام شود.

اقدامات مهم برای ایمنی اجرا

از مهمترین نکاتی که در اصول لوله کشی گاز ساختمان وجود دارد می توان به مواردی که در ادامه به آنها پرداخته ایم اشاره کرد. برای مثال میزان فشار گاز شهری در خانه‌ های مسکونی مقداری از پیش تعیین شده و مشخص است. برای محاسبه ایمنی اجرای لوله کشی باید میزان فشار گاز در ساختمان‌ های مسکونی را در نظر داشت و محاسبات را بر اساس این میزان فشار اندازه گرفت.

همچنین باید در نظر داشته باشید که برای تعیین قطر لوله باید طولانی‌ ترین مسیر از خروجی رگلاتور تا دورترین مصرف کننده را در نظر بگیرید. در واقع قطر لوله‌ ها باید به شکلی باشد که بتوان از همه دستگاه‌ ها به صورت همزمان استفاده کرد. لوله گاز مربوط به هر واحد باید از خود همان واحد عبور کند و لوله گاز را نباید از کانال کولر یا راه‌ های این چنینی عبور داد. همچنین برای جلوگیری از نشتی باید توجه داشته باشید که اتصالات را با نوار مخصوص نوار پیچی کنید به‌ گونه‌ ای که تمام سطح لازم پوشیده شود و نشتی رخ ندهد.

حداکثر میزان خم شدگی در لوله‌ ها نیز نود درجه است و نباید لوله‌ ها را از این میزان بیشتر خم کرد، همچنین برای خم کردن باید حتماً از خم کن استفاده کنید. پس از خم کردن لوله دقت کنید که محل خم کردن، دارای چین و چروک، تَرَک و شکستگی نباشد، در صورت داشتن این علائم لوله را تعویض کنید. قرار دادن شیر برای همه دستگاه‌ های گاز سوز نکته مهم دیگر است و نباید این شیر در فاصله بسیار کمی از جعبه فیوز و کلید برق شهر قرار بگیرد.

اصول لوله کشی گاز ساختمان

  • دودکش

یکی از مسائل و اصول لوله کشی گاز ساختمان که توجه به آن احتمال وقوع حوادث را به شکل چشم‌ گیری کاهش می‌ دهد، نصب دودکش استاندارد است. در صورتی که دود ناشی از سوختن گاز به طور صحیح و کامل از محیط خانه خارج نشود، می‌ تواند خطر خفگی و مرگ را برای افراد به دنبال داشته باشد. به همین دلیل حتماً باید از کلاهک‌ های H مانند، برای خروج دود حاصل از سوختن گاز در بخاری‌ ها و وسایل این چنینی استفاده شود.

لوله دودکش را باید از مسیر کوتاه و امن عبور دهید. باید توجه داشته باشید که لوله دودکش نباید موجب کاهش مقاومت سازه شود به همین دلیل نباید آن را از شناژ و تیر آهن‌ ها رد کنید. در تعبیه مسیر لوله دودکش باید سعی کنید تا جایی که امکان دارد از افقی شدن آن جلوگیری کنید و تا حد ممکن به صورت عمودی آن را به پشت بام برسانید. اما در صورت نیاز به این کار باید از زانو چهل و پنج درجه استفاده کنید. سعی کنید برای هر وسیله گاز سوز دودکش مخصوص به خودش را تعبیه کنید.

  • کنترل کردن نشت گاز

بعد از تمام شدن مراحل لوله کشی گاز بسیار اهمیت دارد تا مسیرهای ایجاد شده را چک کنید و مطمئن شوید که تمام مراحل را به درستی انجام داده‌ اید و هیچ نشتی در مسیر گاز کشی وجود ندارد. برای تست و کنترل نشت گاز روش‌ های متفاوتی وجود دارد. یکی از ساده‌ ترین روش‌ ها به این شکل است که باید تمام شیرهای گاز را بسته و تنها شیر اصلی گاز را باز کرده و عدد کنتور را به خاطر بسپارید یا یادداشت کنید.

اگر برای مدت پانزده دقیقه عدد کنتور ثابت ماند، نشان دهنده این است که نشتی در مسیر گاز کشی وجود ندارد، اما در غیر این صورت باید مسیرهای گاز کشی را دوباره چک کنید و نشتی را بیابید. روش دیگر برای چک کردن و پیدا کردن نشتی گاز استفاده از کف است. کف را به قسمت‌ های مختلف لوله بزنید، در صورتی که حباب‌ های کف نترکیدند، نشان از عدم نشتی است، اما اگر حباب‌ ها شروع به ترکیدن کردند، نشان از داشتن نشتی در آن قسمت است.

  • محل نصب کنتور

از دیگر اصول رعایت ایمنی در لوله کشی گاز ساختمان محل نصب کنتور است. جایی که کنتور را نصب می‌ کنید، باید با هوا ارتباط داشته باشد و محیط کاملاً بسته نباشد. علاوه بر آن باید توجه داشته باشید که باید کنتور حداقل یک متر از دستگاه‌ های شعله دار، ده سانتی متر از سیم کشی برق و نیم متر هم از سیم کشی برق فاصله داشته باشد، تا از حوادث احتمالی و ایجاد جرقه و انفجار جلوگیری شود.

نتیجه‌ گیری

لوله کشی گاز ساختمان یکی از حساس‌ ترین قسمت‌ های ساخت و ساز است. این پروسه باید توسط متخصصین باتجربه انجام و توسط ناظران چک شود تا از ایمن و صحیح بودن لوله کشی گاز اطمینان پیدا کنید. باید به نکات گفته شده در مقاله مهمترین اصول لوله کشی گاز ساختمان را در سال ۲۰۲۲ بدانید مجله بازار اتصال عمل کنید و اصول لوله کشی گاز ساختمان را رعایت کنید تا از رخ دادن حوادث غیر مترقبه و زیان‌ آور در امان باشید.

امتیازتون به این صفحه چند ستاره است؟
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *