ابزارکار

معرفی ۱۱ نوع ابزار لوله کشی + کاربرد

انواع صنعتی

مقدمه

به طور معمول یک متخصص برای به کارگیری تخصص خود به ابزاری مرتبط با حرفه اش نیاز دارد. شناخت این ابزار و طرز چگونگی استفاده از آنها از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که اگر بهترین ابزار را در اختیار داشته باشیم اما آشنایی لازم جهت استفاده از آن را نداشته باشیم علاوه بر اینکه کار به خوبی انجام نمی شود، ممکن است ابزار ها خراب شده و کارایی خود را از دست بدهند. در واقع در یک لوله کشی استاندارد و اصولی علاوه بر انتخاب لوله مناسب، شناخت و استفاده درست از ابزار لوله کشی اهمیت زیادی دارد.

مهم ترین ابزارهای لوله کشی

در لوله کشی و تاسیسات ابزار های زیادی وجود دارد که استفاده از آنها کار را بسیار آسان می کند و در صورت نبودن این ابزار ها اصلا امکان لوله کشی درست و بی نقص وجود ندارد. از همین رو ۱۱ مورد از مهم ترین ابزار لوله کشی را در ادامه به شما معرفی می کنیم.

پارامتر اندازه گیری لوله

از مهم ترین ابزارها برای اندازه گیری طول لوله، متر می باشد. متر ها با توجه به نوع کاربردی که دارند در جنس های مختلفی مانند فلز، چوب و شیشه ساخته می شوند که در میان آنها می توانیم به بهترین مدل، متر فلزی تاشو اشاره کنیم.

کولیس در صنعت لوله و تاسیسات چیست؟

یکی از پرکاربردترین ابزارها در صنایع و تاسیسات، کولیس است.در معرفی آن می توانیم بگوییم کولیس ابزاری است که فاصله میان ابتدا و انتها یا اندازه میان قطر داخلی یا خارجی هر شی را اندازه گیری می کند. کولیس که یکی از ابزار لوله کشی به حساب می آید، دقت بسیار بالایی در حد میلی متر دارد و چون دهانه آن به راحتی ثابت می ماند بسیار گزینه مناسبی برای اندازه گیری قطر لوله می باشد. برای استفاده از آن دوشاخه را بین دو نقطه مورد نظر می گذاریم سپس برای خواندن عدد، ابتدا عدد صحیح را در نظر می گیریم و بعد مقدار اعشاری را از روی قسمت متحرک کولیس می خوانیم.

گیره لوله

گیره لوله یک نوع ابزار لوله کشی است که برای کارهای مختلفی از جمله : ثابت نگه داشتن، حدیده کردن، باز و بسته کردن، بریدن و… استفاده می شود. گیره ها دارای مدل های مختلف رومیزی، زنجیری و صحرایی می باشند که به منظور جلوگیری از انحراف و چرخش لوله به کار گرفته می شود. به طور معمول گیره لوله بصورت رومیزی استفاده می شود.

اجزا اصلی این وسیله از دو فک منحنی شکل تشکیل شده است که قطعه مورد نظر را بین دو فک قرار داده و با دستگیره آن را ثابت و فیکس می کنیم تا عملیات مورد نظر را بر روی قطعه انجام دهیم. لازم است بدانید بهترین گیره لوله دارای چهار فک می باشد و به گونه ای لوله را در بر می گیرند که آسیبی به سطح خارجی آن نرسد.

لوله بر

با توجه به اسم این ابزار لوله کشی، نوع کاربرد آن مشخص است. در واقع لوله بر ها، با گیره لوله را فیکس می کنند و طی یک حرکت دورانی آن را با دقت بالایی برش می دهند. این ابزار، در دو نوع دستی و برقی وجود دارد و معمولا نوع دستی نسبت به اره برقی برش های تمیز تر و بهتری را انجام می دهند.

نحوه استفاده از آن به این صورت است که قطعه مورد نظر را بین دهانه ابزار قرارداده و بعد از حرکت دستگیره به صورت دورانی و اعمال فشاری که به طور عمودی وارد می شود قطعه از محل مورد نظر برش می خورد. لازم است بدانید لوله بر ها در سه مدل لوله بر گالوانیزه، لوله بر چدن و کمان اره آهن بر نیز تقسیم می شوند و بسته به اینکه لوله مورد نظر از چه جنسی باشد از هر کدام استفاده می شود.

قلاویز درابزار لوله کشی

یکی دیگر از ابزار های لوله کشی قلاویز نام دارد. از این ابزار جهت رزوه کردن داخل سوراخ های ایجاد شده استفاده می کنند تا در بتوان لوله یا پیچ را در سوراخ قرار داد.

برقو

برقو ابزاری است که بعد از برش لوله، از آن برای از بین بردن لبه های تیز لوله یا زوائد ایجاد شده، استفاده می کنند تا سطح لوله صاف و یکدست شود.

حدیده

حدیده یک ابزار لوله کشی است که برای دنده کردن سر لوله به کار می رود و در دو نوع دستی و برقی در بازار موجود است. این ابزار شباهت زیادی به قلاویز دارد و برای انواع قطعه های چوبی، فلزی و پلاستیکی قابل استفاده می باشد. به طور کلی کار حدیده دنده کردن و ایجاد شیار بر روی لوله است و هر دو نوع برقی و دستی حدیده در سه مدل تک پارچه، دو پارچه و چهار پارچه تولید می شوند. منظور از پارچه همان دنده است که توصیه می شود برای لوله های پر قطر از حدیده چهار پارچه استفاده شود.

انواع آچار

یکی از کاربردی ترین ابزار های لوله کشی آچارها هستند که در انواع مختلفی تولید می شوند. در ادامه ۴ مورد از رایج ترین انواع آچار های مورد استفاده در لوله کشی را به شما معرفی می کنیم.

آچار فرانسه

آچار فرانسه یک فک ثابت و یک دهانه متغیر دارد که به دلیل قابلیت تنظیم اندازه، برای انواع مهره ها و پیچ ها کاربرد دارد. این ابزار لوله کشی در سفت کردن بست لوله نیز استفاده می شوند. برای اطلاع از قیمت بست لوله می توانید کلیک کنید.

آچار شلاقی

یکی از ضروری ترین ابزارهای مورد نیاز برای انجام امور لوله کشی آچار شلاقی یا آچار لوله گیر می باشد. از این ابزار لوله کشی، برای باز و بسته کردن انواع لوله، پیچ، مهره و حتی چرخاندن لوله استفاده می شود. آچار شلاقی یک فک ثابت و یک فک متغیر دارد که در لوله کشی به شدت مورد استفاده قرار می گیرد. علت محبوبیت آچار لوله گیر این است که به دور لوله قفل شده و آن را محکم نگه می دارد.

آچار لوله زنجیری

این آچار لوله با زنجیر مقاوم ساخته شده است و دندانه هایی دارد که باعث محکم نگه داشتن قطعه مورد نظر می شود. این ابزار لوله کشی برای باز و بسته کردن انواع لوله و اتصالات فلزی, گالوانیزه و… استفاده می شود اما بیشترین کاربرد را در به کارگیری لوله های بزرگ دارد. لازم است بدانید آچار لوله زنجیری در سایز های مختلف در بازار موجود می باشد.

آچار تسمه ای

این اچار بیشتر برای لوله های مسی کاربرد دارد و همانند آچار های دیگر برای باز و بسته کردن انواع لوله ها استفاده می شود، تنها تفاوتی که دارد این است که به سطح لوله مسی آسیبی وارد نمی کند.

انبر کلاغی

این ابزار جهت تعمیر قطعه های بزرگ و باز و بسته کردن پیچ و مهره ها و فیکس کردن وسایل و اشیایی که سایز بزرگ تری دارند و یا ابعاد غیر معمول دارند استفاده می‌شود. به این نوع ابزار گاها انبردست سرکج هم گفته می شود. برای استفاده از آن باید قطعه را با فک بالا درگیر کرد و با فشردن فک پایین قطعه را فیکس کرد.

انبر قفلی

انبر قفلی یک ابزار مهم در لوله کشی است که بیشتر برای باز کردن لوله هایی که رسوب گرفته اند یا سفت شده اند استفاده می شود. انبر قفلی به دلیل گیره هایی که دارد روی لوله رد می گذارد و ممکن است موجب آسیب دیدگی آن شود.

لوله خم کن

این ابزار، لوله را بدون اینکه آسیبی به آن برسد خم می کنند. برای این کار لوله را بین دو فک دستگاه قرار داده و دسته آن را به اندازه دلخواه چرخانده تا زاویه مورد نظر اعمال شود. می توان گفت استفاده خم کردن با استفاده از این ابزار لوله کشی، موثرترین و راحت ترین روش برای خم کردن لوله است.

قیمت ابزار لوله کشی

قیمت ابزار لوله کشی آب، گاز و فاضلاب بسته کاربرد آن و نوع لوله می تواند متغیر باشد. در لوله کشی ساختمان، ابزار لوله کشی پکیج مخصوصی دارند که قیمت آنها با توجه به اینکه سایز لوله چقدر باشد تعیین می شود. به طور کلی قیمت ابزار لوله کشی می تواند با توجه به اندازه و نوع ابزار متفاوت باشد.

حرف آخر، اهمیت استفاده درست از ابزار لوله کشی

قطعا در هر کاری وسایل و ابزاری وجود دارد تا انجام کار را برای افراد آسان تر کند. لوله کشی ساختمان یکی از مهم ترین کارهای تاسیسات است که باید با دقت و کیفیت بالایی انجام شود. در کنار انتخاب لوله خوب و افراد ماهر در این زمینه، استفاده درست از ابزار لوله کشی بسیار مهم است. چون در صورت خرابی ابزار و آسیب دیدگی لوله خسارات زیادی به فرد وارد می شود. اگر می خواهید انواع لوله های ساختمانی و متعلقات لوله کشی آشنا شوید به سایت بازار اتصال مراجعه کنید.

امتیازتون به این صفحه چند ستاره است؟
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *