اتصالات

اتصالات جوشی چیست؟

اتصالات جوشی چیست ؟ , لیست قیمت بازار اتصال

اتصالات جوشی برای تکمیل خطوط انتقالی و با توجه شرایط مورد نیاز از جمله دما، فشار، نوع سیال عبوری و … از انواع لوله و اتصالات استفاده می شوند. اتصالات در سه دسته زیر قرار می گیرند:

 1. اتصالات جوشی یا لب جوش (BW)
 2. اتصالات ساکت ولد (SW)
 3. اتصالات رزوه‌ای (THD)

که در ادامه به توضیح درباره اتلاصات جوشی یا لب جوش (BW) می پردازیم.

اتصالات جوشی دقیقاً چیست؟

اتصالات جوشی به اتصالاتی گفته می‌شود که به صورت یک تکه ساخته شده باشد. این اتصالات با توجه به آلیاژ سازنده آن‌ها به صورت محصولات فولادی (فشار قوی، درزدار، مانیسمان)، آهنی، استیل و … تولید و روانه بازار می‌شوند.

Array

موارد استفاده از اتصالات‌جوشی

از لوله و اتصالات جوشی با در نظر گرفتن شرایطی همچون دما و فشار قابل تحمل، در مصارفی همچون خطوط انتقالی سیالات در پتروشیمی، کارخانجات صنعتی، رایزرهای صنعتی و ساختمانی، سیستم‌های آتش نشانی در ساختمان‌ها، لوله کشی گاز در منازل مسکونی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به طور کلی اتصالات جوشی در مصارف نامبرده شده در بالا نقشی تحت عنوان یک رابط جهت تغییر مسیر، تغییر سایز، انشعاب گیری، ارتباط بین دو شبکه و … را بازی می‌کنند. این اتصالات با استفاده از دستگاه جوش و سیم جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. دستگاه جوش با تولید جریان بالای الکتریکی در نقطه جوش، اتصالات ذوب شده و به لوله متصل می‌شوند.

مزایای استفاده از اتصالات جوشی

جوش کردن اتصالات به خط لوله به این معنی است که برای همیشه از نشت آن‌ها جلوگیری به عمل آمده است. پیوستگی فلزی بین این نوع اتصالات و خطوط لوله، میزان کشش مقاومتی سیستم لوله کشی را افزایش داده و تمامی لرزش‌ها در نقطه ارتباط را نیز از بین می‌برد. سطح صاف اتصال در درون لوله و اتصال مربوطه افت فشار را کم کرده و در هم ریختگی جریان سیال را کاهش می‌دهد. همچنین خورندگی‌های حاصل از خورندگی شیمایی را کم می‌کند.

برای سیستم لوله کشی به شکل جوشی کم ترین میزان فضا به کار برده می‌شود. ضمناً اتصالات جوشی قیمت مقرون به صرفه ای نسبت به دیگر اتصالات همانند اتصالات فلنجی و پیچ و مهره‌ای دارند. از دیگر مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت مقرون به صرفه
 • قابلیت نصب آسان
 • ایمنی بیشتر در پرسه کار
 • متریال به کار گرفته شده مرغوب
 • متناسب برای صنایع متفاوت
 • مقاوم در برابر دما و فشار مختلف
 • حمل و نقل آسان
 • هزینه نصب کمتر در پرسه تولید

فرایند تولید اتصالات‌جوشی

اتصالات جوشی درزدار (درزجوش) با استفاده از لوله‌های سیاه جوشی درزدار سنگین و اتصالات بدون درز (مانیسمان) نیز با استفاده از لوله‌های مانیسمان تولید می‌شوند. نحوه تولید این محصولات بدین گونه است:

 1. لوله های مورد استفاده برش داده و در قالب‌های متفاوت تولیدی (زانو، سراهی و …) قرار می‌گیرند.
 2. سپس با وارد کردن حرارت به آن‌ها محصول مورد نیاز تولید و ساختار آن ثابت می‌شود.

اتصالات جوشی درزدار اغلب در مواردی همچون لوله کشی‌های گاز روکار با فشار پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند. اتصالات مانیسمان یا بدون بدرز در خطوط انتقالی با فشار بالاتر همانند سیستم‌های آتش نشانی و لوله کشی در کارخانجات صنعتی جهت انتقال سیالات و حتی در خطوط گازرسانیِ توکار در منازل مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اتصالات جوشی مانیسمان نیز از لحاظ تولید به رده‌هایی همچون رده ۲۰ (SCH20)، ردهSTD، رده SGP، رده ۴۰ (SCH40) و رده ۸۰ (SCH80) تقسیم می‌شوند.

استانداردهای مربوطه اتصالات جوشی

 • استاندارد ASME B16.9 ،و ASME B16.28 مشخصات و تلرانس ابعادی اتصالات مانیسمان جوشی را نشان می‌دهد.
 • استاندارد ASME B16.25 شرایط آماده سازی انتهای اتصالات‌جوشی به منظور جوشکاری را تعیین می‌کند.
 • استاندارد ASME B16.49 نیز جزئیات نامگذاری را نشان می‌دهد.

انواع اتصالات جوشی

 1. سه راهی جوشی
 2. زانویی ۴۵ درجه جوشی
 3. زانویی ۹۰ درجه جوشی
 4. سردنده جوشی
 5. تبدیل جوشی
 6. کپ جوشی

سه راهی جوشی

سه راهی یکی از پر مصرف‌ترین نمونه‌های اتصالات جوشی محسوب می‌شود که برای ایجاد انشعاب مساوی و غیر مساوی در مسیر لوله کشی از آن استفاده می‌شود. جهت چرخش با استفاده از جوش کاری دو طرف به لوله این محصول جوش داده می‌شود.

زانویی ۴۵ درجه جوشی

با استفاده از آن می‌توان مسیر حرکت لوله را تغییر داد. برای مسیر لوله کشی با انحراف زاویه ۴۵ درجه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زانویی ۹۰ درجه جوشی

یک از انواع اتصالات جوشی است که همانند مدل ۴۵ درجه برای تغییر حرکت لوله مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مسیر لوله کشی با زاویه ۹۰ درجه کاربرد دارد.

سردنده جوشی

رابطی است که برای متصل کردن اتصالات جوش به اتصالات رزوه‌ای مثل شیر گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تبدیل جوشی

از تبدیل به عنوان رابطی جهت تغییر در سایز لوله‌های ارتباطی استفاده می‌شود. یعنی لوله‌هایی با سایزهای متفاوت را به هم وصل می‌کند که به طور کلی تبدیل‌ها به دو دسته تبدیل هم مرکز و تبدیل غیر هم مررکز تقسیم می‌شوند

کپ جوشی

از کپ برای انسداد و کور کردن خط لوله یا اتصالات استفاده میشود. کپ‌ها به دو دسته کپ گود یا کاسه ای و کپ تخت یا پولکی تقسیم می‌شوند.

اتصالات‌جوشی و برند های مطرح در ایران

اتصالات جوشی همان طور که در نمونه‌های متفاوتی در بازار عرضه می‌شود می‌توانیم بگویم برندهای بسیار زیادی نیز در این راستا مشغول به فعالیت هستند که برترین آن‌ها عبارتند از:

 • ایران اتصال یا آسیا
 • امین
 • آریا
 • دلتا
 • میثاق

لازم به ذکر است که تمامی برندهای نامبرده در راستای تولید اتصالات‌جوشی هم از نوع درزدار و هم از نوع مانیسمان رده ۲۰ فعالیت می‌نمایند. اتصالات جوشی بنکن (BENKAN) یکی از معروفترین برندها در تولید انواع اتصالات و مانیسمان بوده که در کشور چین تولید و به سراسر دنیا از جمله ایران صادر می‌گردد.

نکاتی پیرامون خرید اتصالات جوشی

اتصالات جوشی و جنس آن عموماً بر اساس جنس لوله‌ای در پرسه ساخت مورد استفاده قرار می‌گیرد تعین می‌شود. کارشناسان و مشاورین تأسیسات برای انتخاب اتصالات مناسب شما را به راحتی یاری می‌رسانند.

قیمت این اتصالات بر اساس کیفیت مواد اولیه، برند شرکت تولیدکننده، نوسانات بازار، قیمت ارز و سایر موارد دیگر مشخص می‌شود. از صنعت هوا فضا تا خودروسازی و یا حتی در مسکن اهمیت ساخت و ساز منوط به اتصالات آن است. وزن اتصالات کم است اما استحکام و مقاومتی که ارائه می‌دهند بسیار زیاد است. اتصالات جوشی مزیت های بسیاری نسبت به پیچ و مهره ها دارند.

نوع اتصالات بسته به نوع سیالات و ضخامت لوله تعین می‌شود. برای شاخه گذاری و تغییر خط لوله از اتصالات استفاده می‌شود. برای ایجاد ارتباط میان قطعات لوله کاربرد دارد و بسیار قابل اطمینان است.

برای دریافت اطلاعات،مشخصات فنی،استعلام قیمت و موجود کالا از انواع اتصالات جوشی درزدار و مانیسمان در رده های مختلف و برندهای متفاوت لازم است با کارشناسان و مشاورین مجرب فروشگاه بازار اتصال تماس حاصل فرمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
بازگشت به لیست

24 دیدگاه در “اتصالات جوشی چیست؟

 1. آواتار پروانه محتشم پروانه محتشم گفت:

  سلام خواستم ازتون تشکر کنم خیلی مقالات جامع و کاملی مینویسید هر سوالی ک داشتم جوابش داخل مقاله بود🙏

  1. سلام دوست عزیز خواهش میکنم.خوشحالم که مطالب مفید بوده و شما راضی بودید.

 2. آواتار حامد پهلوان حامد پهلوان گفت:

  سلام خدا قوت،لیستی از مشخصات فنی ولیست قیمت از سردنده اتصالات جوشی در دسترس دارید؟

  1. سلام بزرگوار بله ،لطفا شماره تماس خود را از طریق واتساپ برای کارشناسان فروش ما ارسال کنید تا شما را راهنمایی کنند.

 3. آواتار محراب محمدی محراب محمدی گفت:

  با سلام
  چند نوع اتصال جوشی داریم،بیشتر چه نوعی در تاسیسات ساختمان استفاده میشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   اتصالات در سه دسته زیر قرار می گیرند:

   اتصالات جوشی یا لب جوش (BW)
   اتصالات ساکت ولد (SW)
   اتصالات رزوه‌ای (THD)
   که در ادامه به توضیح درباره اتلاصات جوشی یا لب جوش (BW) می پردازیم. برای تکمیل اطلاعات خود لطفا به مقالات موجود در سایت مراجعه کنید.

 4. آواتار م-حمیدی م-حمیدی گفت:

  س. بهترین برند با کیفیت اتصالات جوشی چیست؟

  1. آواتار phhy_rbq85 phhy_rbq85 گفت:

   سلام بزرگوار
   اتصالات جوشی مانیسمان ایران اتصال برند خوبیه بازم میتونید با همکاران فروش تماس بگیرید تا با توجه به پروژه مورد نظر شما، راهنمایی لازم را ارائه دهند.

 5. آواتار مهیار زرفام مهیار زرفام گفت:

  سلام اتصالات جوشی استاندارد های مرتبط را دارند؟

  1. سلام دوست عزیز بله قطعا همینطور خواهد بود.
   استاندارد ASME B16.9 ،و ASME B16.28 مشخصات و تلرانس ابعادی اتصالات مانیسمان جوشی را نشان می‌دهد.
   استاندارد ASME B16.25 شرایط آماده سازی انتهای اتصالات‌جوشی به منظور جوشکاری را تعیین می‌کند.
   استاندارد ASME B16.49 نیز جزئیات نامگذاری را نشان می‌دهد.
   تمامی اطلاعات مربوطه در مقالات سایت موجود می باشد.

 6. آواتار سهیل نامدار سهیل نامدار گفت:

  سلام اتصالات جوشی دقیقاً چیست؟

  1. سلام دوست عزیز اتصالات جوشی به اتصالاتی گفته می‌شود که به صورت یک تکه ساخته شده باشد. این اتصالات با توجه به آلیاژ سازنده آن‌ها به صورت محصولات فولادی (فشار قوی، درزدار، مانیسمان)، آهنی، استیل و … تولید و روانه بازار می‌شوند.
   برای اطلاعات بیشتر به مقالات سایت مراجعه شود.

 7. آواتار سیاوش نظرکرده سیاوش نظرکرده گفت:

  سلام اطلاعاتی در مورد مشخصات فنی و قیمت و برندهای اتصالات جوشی درزدار و مانیسمان میخواستم؟

  1. سلام دوست عزیز برای دریافت اطلاعات،مشخصات فنی،استعلام قیمت و موجود کالا از انواع اتصالات جوشی درزدار و مانیسمان در رده های مختلف و برندهای متفاوت لازم است با کارشناسان و مشاورین مجرب فروشگاه بازار اتصال تماس حاصل فرمایید.

   ۰۲۱۶۶۶۴۴۹۹۹ خط ویژه
   ۰۹۱۲۵۰۸۱۳۵۱ تلفن همراه

 8. آواتار پیمان شریفی پیمان شریفی گفت:

  در اتصالات جوشی کپ جوشی چه کاری انجام می دهد؟

  1. سلام دوست عزیز
   از کپ برای انسداد و کور کردن خط لوله یا اتصالات استفاده میشود. کپ‌ها به دو دسته کپ گود یا کاسه ای و کپ تخت یا پولکی تقسیم می‌شوند.

 9. آواتار سیدحامد فاطمی سیدحامد فاطمی گفت:

  اتصالات جوشی چه نقشی رو تو مصارفی که ازشون استفاده میشن رو دارن؟

  1. سلام دوست عزیز
   به طور کلی اتصالات جوشی در مصارف نامبرده شده در بالا نقشی تحت عنوان یک رابط جهت تغییر مسیر، تغییر سایز، انشعاب گیری، ارتباط بین دو شبکه و … را بازی می‌کنند. این اتصالات با استفاده از دستگاه جوش و سیم جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. دستگاه جوش با تولید جریان بالای الکتریکی در نقطه جوش، اتصالات ذوب شده و به لوله متصل می‌شوند.

 10. آواتار مجتبی مشایخی مجتبی مشایخی گفت:

  تبدیل جوشی چه کارایی داره؟

  1. سلام دوست عزیز از تبدیل به عنوان رابطی جهت تغییر در سایز لوله‌های ارتباطی استفاده می‌شود. یعنی لوله‌هایی با سایزهای متفاوت را به هم وصل می‌کند که به طور کلی تبدیل‌ها به دو دسته تبدیل هم مرکز و تبدیل غیر هم مررکز تقسیم می‌شوند

 11. آواتار مجتبی مشایخی مجتبی مشایخی گفت:

  اتصالات جوشی مانیسمان چه رده هایی دارند؟

  1. سلام بزرگوار اتصالات جوشی مانیسمان نیز از لحاظ تولید به رده‌هایی همچون رده ۲۰ (SCH20)، ردهSTD، رده SGP، رده ۴۰ (SCH40) و رده ۸۰ (SCH80) تقسیم می‌شوند.

 12. آواتار داریوش نریمانی داریوش نریمانی گفت:

  نحوه تولید اتصالات جوشی درزدار و بدون درز

  1. سلام دوست عزیز اتصالات جوشی درزدار (درزجوش) با استفاده از لوله‌های سیاه جوشی درزدار سنگین و اتصالات بدون درز (مانیسمان) نیز با استفاده از لوله‌های مانیسمان تولید می‌شوند. نحوه تولید این محصولات بدین گونه است:

   لوله های مورد استفاده برش داده و در قالب‌های متفاوت تولیدی (زانو، سراهی و …) قرار می‌گیرند.
   سپس با وارد کردن حرارت به آن‌ها محصول مورد نیاز تولید و ساختار آن ثابت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *