اتصالات

اتصالات گالوانیزه چیست؟ + انواع و کاربرد آن

اتصالات گالوانیزه چیست؟

در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که اتصالات گالوانیزه چیست؟ همچنین شما می توانید با مراجعه به مقاله لوله گالوانیزه چیست؟ اطلاعات مفیدی به دست آورید. می دانیم یکی از قطعاتی که در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می‌ گیرد، اتصالات مختلف است. در امر لوله کشی، تأسیسات و دیگر بخش‌ های صنعت به طور متداول از اتصالات استفاده می‌ کنند. این قطعات به دلیل کاربرد فراوانی که دارند، در انواع و مدل‌ های مختلفی تولید می‌ شوند. یکی از رایج‌ ترین نوع آن‌ ها اتصالات گالوانیزه می‌ باشند. برای اطلاع از قیمت اتصالات گالوانیزه چینی روی لینک ضمیمه شده کلیک کنید.

آشنایی با اتصالات گالوانیزه

از آنجایی که در صنایع مختلف، از اتصالات زیاد استفاده می‌ شود، انواع بسیار متنوعی از این وسیله تولید شد و هر بار تولید کنندگان سعی می‌ کردند که خواص محصول را بهبود دهند تا کارایی و بازده آن بیشتر شود. نوع گالوانیزه یکی از تولیدات موفق در این زمینه به حساب می‌ آید. بر روی سطح این قطعه یک لایه گالوانیزه قرار دارد. وجود این لایه عملکرد محصول را بسیار بهبود بخشیده است.

همچنین این لایه باعث شده تا این وسیله در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مقاومت بالایی داشته باشد. از آنجایی که در بیشتر صنایع ممکن است اتصالات  با مواد شیمیایی در ارتباط باشند و در شرایطی قرار گیرند که  احتمال خوردگی و زنگ زدگی در آن زیاد باشد، بسیار مهم است که در چنین شرایطی این وسیله بتواند مقاومت کند. قطعاتی که در برابر خوردگی و زنگ زدگی نمی‌ توانند مقاومت کنند، دوام کمی دارند و پس از مدت کوتاهی کارایی خود را از دست می‌ دهند.

گالوانیزاسیون چیست؟ گالوانیزاسیون عملی است که باعث شده تا این وسیله بتواند در شرایط آب و هوایی مختلف دوام آورد. البته باید دقت داشته باشید که هیچ گونه ناخالصی در گالوانیزه وجود نداشته باشد، زیرا وجود ناخالصی سبب می‌ شود که مواد به طور کامل جذب فلز نشوند و این موضوع در کوتاه مدت سبب زنگ زدگی شود. اتصالات گالوانیزه در انواع مختلفی تولید می‌ شوند و هر یک از آن‌ ها کارایی خاص خود را دارند، پیش از آشنایی با انواع آن بهتر است با خود گالوانیزه آشنا شویم.

متریال گالوانیزه چیست؟

برای اینکه بدانیم اتصالات گالوانیزه چیست ؟ و از کاربرد انواع آن مطلع شویم، نیاز است ابتدا با ماده اولیه این نوع اتصالات آشنا شویم. گالوانیزه یکی از متریال‌ ها و مواد اولیه‌ می‌ باشد که در بسیاری از تولیدات صنعتی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. رسیدن به فرمول گالوانیزه یکی از پیشرفت‌ های بزرگ در صنعت به شمار می‌ آید، زیرا بازدهی و کارایی محصولات صنعتی را بسیار بهبود بخشید. دو متریال اصلی سازنده گالوانیزه آهن و روی می‌ باشند.

کانال تلگرام بازار لوله و اتصالات ایران

در این متریال آهن با لایه‌ ای از روی پوشانده شده است و طراحی آن به شکلی می‌ باشد که حتی اگر روکش آن دچار شکستگی شود نیز در برابر زنگ زدن مقاوم است.دلیل این اتفاق مبحث علمی‌ در شیمی است. در این طراحی روی (Zn در جدول مندلیف) به عنوان قطب آند به کار می‌ رود و آهن به عنوان قطب کاتد، روی در آند اکسید می‌ گردد، دلیل این موضوع پتانسیل احیا کمتر و پتانسیل اکسید شدن بیشتر از آهن است.

این خلاقیت در طراحی صنعتگران را به محصولی رسانده که توانایی بسیار بالایی در مقاومت در برابر شرایط آب هوایی مختلف و همچنین ترکیب شدن و واکنش دادن با اکسیژن دارد.

انواع اتصالات گالوانیزه

این محصول در انواع مختلفی تولید می‌ گردد و ملاک دسته بندی در این قطعه نوع استفاده از آن می‌ باشد.

اتصالات جوشی

در این نوع شما برای اتصال و استفاده از محصول نیاز به انجام جوشکاری دارید. متداول‌ ترین استفاده‌ ای که از این نوع می‌ گردد اتصال آن‌ ها به لوله‌ های پایپینگی می‌ باشد. البته جوشکاری این قطعه خود به دو نوع BUTT WELD و SOCKET WELD تقسیم می‌ گردند که انتخاب نوع آن وابسته به کارایی مد نظر شما می‌ باشد.

اتصالات دنده‌ ای

تفاوت این نوع با دیگر مدل‌ ها در طراحی خاص آن می‌ باشد. در این مدل دنده‌ هایی تعبیه شده است که داخل دنده‌ های موجود در لوله می‌ رود و باهم فیکس می‌ شوند. این طراحی باعث راحتی نصب و آسانی استفاده از این نوع شده است‌. اما این مدل دارای محدودیت سایزی می‌ باشد و تنها در سایز های ده تا دوازده سانتی متر موجود می‌ باشد.

اتصالات فلنج دار

این نوع نسبت به مدل‌ های دیگر کارایی و محبوبیت بیشتری در صنعت دارد. نوع فلنج دار به صورت جوشی و یا دنده‌ ای به سر لوله متصل می‌ گردد و سپس از با استفاده از پیچ و مهره به لوله دیگر متصل می‌ شود.

زانو گالوانیزه

این محصول برای استفاده راحت از لوله در زوایای مختلف می‌ باشد. با استفاده از زانو ها جهت حرکت لوله‌ ها را تغییر داده و آن‌ ها را به سمت دلخواه هدایت می‌ کنند. زانو ها دو نوع چهل و پنج درجه و نود درجه دارند و در صنایع نفت، گاز و انتقال آب به کار برده می‌ شوند.

سه راهی گالوانیزه

این قطعه به صورت دنده‌ ای است و در دو نوع سه راهی گالوانیزه سفید و سه راهی گالوانیزه سیاه تولید می‌ شود. از این محصول برای ایجاد انشعابات در مسیر لوله کشی استفاده می‌ کنند.

درپوش گالوانیزه

از این وسیله برای ممانعت از خروج آب و یا سیال درون لوله از انتهای خطوط لوله استفاده می‌ کنند. در تمام تأسیسات و لوله کشی از این وسیله استفاده می‌ گردد و نوع گالوانیزه آن به دلیل قیمت مناسب و کارایی بالا مورد استقبال قرار گرفته است.

مزایای اتصالات گالوانیزه چیست؟

اتصالات گالوانیزه یکی از کاربردی‌ ترین قطعات صنعتی به شمار می‌ روند. در صنایعی که قطعات در شرایط سختی استفاده می‌ شوند و ابزارها در مجاورت رطوبت، دما و دیگر پارامترهایی که موجب وارد شدن آسیب به قطعات می‌ گردد قرار دارند، نیاز است که از متریال‌ هایی استفاده شود که توانایی مقاومت در چنین شرایطی را داشته باشند و اتصالات گالوانیزه یکی از این قطعات می‌ باشد.

یکی از مهم‌ ترین مزیت‌ های اتصالات گالوانیزه هزینه کم برای ساخت و فروش آن‌ ها است. علاوه بر قیمت مناسب دارای طول عمر بسیاری است که این دو عامل در کنار هم باعث شده تا این محصول دارای ارزش خرید بسیار بالایی داشته باشد. این وسیله ضریب انبساط طولی کمی دارد. همچنین با استفاده از این قطعه هزینه تعمیرات شما نیز کاهش پیدا می‌ کند. مقاومت در برابر فشار دیگر مزیت این محصول است‌. همچنین از آن می‌ توانید در دماهای بالا استفاده کنید.

برای دریافت لیست قیمت اتصالات گالوانیزه روی لینک ضمیمه شده کلیک کنید.

در پاسخ به این سوال که مزایای اتصالات گالوانیزه چیست؟ می توانیم به مقاومت مکانیکی که دیگر مزیت این محصول به شمار می‌ آید اشاره کنیم. این ویژگی سبب می‌ شود تا در برابر ضربه عملکرد خوبی داشته و به راحتی دچار شکستگی و ترک خوردگی نشود. همچنین در برابر نفوذ هوا نیز مقاومت زیادی دارد که سبب جلوگیری از اکسید شدن و افزایش طول عمر قطعه می‌ شود. طبیعتاً متریالی که دارای این تعداد ویژگی مثبت است، کارایی زیادی هم دارد که در ادامه به کاربردهای اتصالات گالوانیزه می‌ پردازیم.

کاربرد اتصالات گالوانیزه

اتصالات گالوانیزه به دلیل ویژگی‌ های فوق‌ العاده و طراحی مناسبی که دارند، در بخش‌ های متنوعی مورد استفاده قرار می‌ گیرند.  آب رسانی یکی از مهم‌ ترین بخش‌ ها در هر ساختمان و سازه‌ ای می‌ باشد. برای هدایت مسیرهای لوله کشی از این اتصالات می‌ توان استفاده کرد. انواع بسیار زیادی از اتصالات وجود دارند که در لوله کشی آب ساختمان می‌ توان از آن‌ ها استفاده کرد، اما با توجه به مزیت‌ ها و ویژگی‌ هایی که در بالاتر اشاره شد، این محصول بیشترین دوام را در بین دیگر انواع دارد.

گلخانه‌ ها یکی از مکان‌ هایی می‌ باشند که از این محصول استفاده می‌ کنند. از آنجایی که رطوبت در فضای گلخانه‌ ها زیاد است، باید از وسایلی استفاده شود که در معرض رطوبت دچار پوسیدگی نشوند و به همین دلیل متریال گالوانیزه یکی از بهترین انتخاب‌ ها برای این محیط است. همچنین در حصار کشی و سازه‌ های فلزی نیز از این وسیله استفاده می‌ شود. کشاورزی و تاسیسات از دیگر کاربردهای این قطعه است.

نتیجه‌ گیری

در مقاله اتصالات گالوانیزه چیست ؟ بیان کردیم اتصالات گالوانیزه از قطعات صنعتی پر کاربرد هستند. گالوانیزه متریالی از آهن و روی می‌ باشد که ترکیب آن‌ ها باعث تولید محصولی با ویژگی‌ های بسیار مفید شده است. قطعات گالوانیزه به دلیل سازگاری با شرایط مختلف کارایی زیادی دارند و به همین دلیل در بازار طرفداران زیادی پیدا کرده‌ اند. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به سایت بازار اتصال مراجعه کنید.

امتیازتون به این صفحه چند ستاره است؟
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *