آبرسانی

لرزه گیر چیست؟ + انواع و کاربرد

لرزه گیر چیست؟

در این مقاله قصد داریم بدانیم لرزه گیر چیست؟ در زندگی روزمره ما همیشه با لرزش و ارتعاش سروکار داریم. بسیاری از لرزش‌ ها، آرامش ما را از بین می‌ برند و در این مواقع است که ما باید به فکر یک لرزه گیر باشیم. این وسیله، دارای انواع مختلفی است که انتخاب آن وابسته به نوع ارتعاش و لرزش به وجود آمده، متفاوت می‌ باشد. لرزش در موتور خانه ساختمان و لوله‌ کشی‌ ها، وجود دارد، از این رو برای از بین بردن این لرزش ها نیاز به استفاده از لرزه گیر داریم. برای اطلاع از قیمت لرزه گیر ارتعاشات صنعتی ایران روی لینک ضمیمه شده کلیک کنید.

چرا در لوله کشی‌ ها و موتور خانه، لرزش و ارتعاش به وجود می‌ آید؟

در داخل موتور خانه‌ ها، وسایلی وجود دارند که دارای حرکات رفت و برگشتی یا دورانی می‌ باشند. به عنوان مثال می‌ توان به پمپ‌ ها، کمپرسور ها، چیلر ها و غیره اشاره کرد. این وسایل با حرکت‌ های خود، لرزش و ارتعاش را در لوله‌ ها و جریان آب به وجود می‌ آورند. از این رو باید به فکر خریدن یک لرزه گیر افتاد. البته وسایلی همچون ضربه گیر وجود دارند که می‌ توانند، جلوی ارتعاش دستگاه را بگیرند. اما ساز و کار آن‌ ها با وسیله‌ ای که ما مد نظر داریم، متفاوت است. در ادامه همراه ما باشید تا تفاوت این دو را برایتان بازگو کنیم.

تفاوت لرزه گیر و ضربه گیر

می خواهیم بدانیم تفاوت ضربه گیر و لرزه گیر چیست؟ ضربه گیر ها دارای انواع مختلفی هستند که یکی از ارزان‌ ترین نوع آن‌ ها، ضربه گیر منجید دار است. این وسیله در زیر دستگاه پمپ قرار می‌ گیرد و برای لرزش دستگاه مؤثر است، اما در جلوگیری از لرزش لوله‌ ها تأثیری ندارد. اما در سمت مقابل لرزه گیر، از لرزش لوله‌ ها جلوگیری می‌ کند و برای مهار لرزش لوله‌ ها، باید حتماً از این وسیله استفاده کرد.

کانال تلگرام بازار لوله و اتصالات ایران

مضرات ارتعاش و لرزش برای موتور خانه چیست؟

ارتعاش و لرزش در هر سیستمی، خطرناک است و باید رفع شود. در موتور خانه، این لرزش و ارتعاش ممکن است، سبب شکستگی لوله‌ ها و خرابی آن‌ ها شود. در ادامه چند مورد از مضرات آن را برایتان بازگو خواهیم کرد.

صدای آزار دهنده

لرزش در بخش کمپرسور و پمپ، سبب انتقال آن به لوله‌ ها شده و برای همسایه‌ ها و اهالی ساختمان مشکل ایجاد می‌ کند. این مشکل برای کسانی که در طبقه نزدیک به موتور خانه واقع هستند، بیشتر از سایرین بوده و به نوعی غیر قابل تحمل است. در هنگام خواب، برای کسانی که خواب سبکی دارند، این صدا بسیار آزار دهنده است.

پایین آمدن طول عمر لوله‌ ها

همان‌ طور که گفته شد، لرزش توسط اقلام موتور خانه همچون کمپرسور، پمپ و چیلر، ایجاد می‌ شود و سپس به لوله‌ ها انتقال می‌ یابد. این انتقال سبب لرزش لوله‌ ها و به مرور زمان ترک خوردگی و پارگی آن‌ ها می‌ شود. به طور کلی عمر این لوله‌ ها به شدت پایین می‌ آید.

نشتی

از دیگر مشکلات ارتعاشات و لرزش لوله‌ ها و موتور خانه‌ ها، نشتی آن‌ ها می‌ باشد. این ارتعاشات زمانی که از سمت موتور خانه به لوله‌ ها سرایت می‌ کند، سبب نشتی در قسمت‌ های رزوه دار خواهد شد. همه ما می‌ دانیم که نشتی، می‌ تواند چه خرابی‌ ها و ضرر هایی را به بار بیاورد. به همین دلیل به شما توصیه می‌ کنم که با خرید یک لرزه گیر از بروز نشتی و مشکلات بزرگ‌ تر، پیشگیری کنید.

لرزه گیر لاستیکی

مواد سازنده لرزه گیر چیست؟ این وسیله، تلفیقی از فلز و لاستیک است که بخش فلزی آن از فولاد ساخته شده و برای اتصال است. بخش لاستیکی این محصول برای مهار کردن لرزش‌ های لوله و ارتعاشات است. این وسیله توانایی این را دارد که جلو ارتعاشات و لرزش‌ های عمودی و افقی را بگیرد. لاستیکی که در آن قرار گرفته است، بسیار منعطف می‌ باشد، به همین دلیل به راحتی می‌ تواند مقابل ارتعاشات موجود، ایستادگی کند و طول عمر لوله‌ های شما را بالاتر ببرد.

چه نوع لرزه گیری را انتخاب کنیم؟

معیار های درست در انتخاب لرزه گیر چیست؟ برای این که یک لرزه گیر مناسب را انتخاب کنیم، باید دما و فشار موجود در سیال خود را اندازه بگیریم و سپس به سمت خرید این محصول برویم. برای افزایش طول عمر این دستگاه، باید به یک سری نکات توجه کنیم. در ادامه چند دسته از این محصولات آورده شده است، با دقت مشخصات آن‌ ها را چک کنید و با توجه به شرایط خود، لرزه گیر مناسب را انتخاب کنید.

برای اطلاع از قیمت انواع لرزه گیر روی لینک ضمیمه شده کلیک کنید.

مارک زرد

این وسیله مناسب برای محیط‌ هایی با فشار کم و دمای پایین است. این محصول می‌ تواند، فشار ۱۰ بار و دمای ۶۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند.

مارک قرمز

این مارک، در برابر دما از مقاومت خوبی برخوردار است و ۹۰ درجه سانتی گراد را تحمل می‌ کند. در برابر فشار به مانند مارک زرد تا ده بار را تحمل می‌ کند.

مارک آبی

این مارک، به مانند مارک زرد دما ۶۰ درجه را تحمل کرده و در برابر فشار مقاوم‌ تر است و فشار ۱۶ بار را تحمل می‌ کند. این نوع در بازار محبوبیت بسیار زیادی دارد، زیرا علاوه بر مقاومت خوب در برابر فشار و حرارت، قیمت مناسبی هم دارد و از ارزش خرید بالایی برخوردار است.

مارک آبی و قرمز

این مارک از همه مارک‌ ها، مقاوم‌ تر است. در برابر دما، می‌ تواند تا ۹۰ درجه سانتی گراد را تحمل کرده و در برابر فشار نیز می‌ تواند، ۱۶ بار را تحمل کند. تا به الان باید فهمیده باشید که متناسب با شرایط خود، چه نوع لرزه گیر مناسب شما است. اما باید توجه داشته باشید که اعداد گفته شده روی حالت ماکزیمم هستند. یعنی اصلاً نباید فشار و دما از حد گفته شده فراتر برود. در غیر اینصورت به لاستیک محصول، آسیب وارد می‌ شود.

نحوه نصب

به غیر از این که باید یک لرزه گیر مناسب را خریداری کرد، باید نحوه نصب آن را هم دانست. برای این که بتوانید، یک نصب راحت و خوب را داشته باشید، باید مواردی را رعایت کنید. در ادامه موارد ذیل را با دقت بخوانید و طبق آن‌ ها پیش بروید. یکی از مهم‌ ترین موارد که بسیاری از افراد به آن اهمیت نمی‌ دهند این است که باید قبل از این که شروع به نصب کنید، نقشه قطعات را به همراه داشته باشید.

در این صورت کار شما بسیار سریع‌ تر پیش خواهد رفت. دقت کنید که باید سوراخ‌ های فلنج نصب شده در خط لوله، در یک راستا باشند. بسیاری از افراد به اشتباه، در هنگام نصب به پیچش اتصالات دقت نمی‌ کنند. توجه داشته باشید که در هنگام نصب اتصالات تحت پیچش نباشند. تراز بودن فلنج‌ های خط لوله، یکی دیگر از مهم‌ ترین مواردی است که در نصب باید به آن دقت کنید.

برای دریافت لیست قیمت انواع فلنج روی لینک ضمیمه شده کلیک کنید.

در غیر این صورت از عمر مفید محصول به دلیل تنش اتصالات، کاسته می‌ شود. قبل از این که شروع به نصب کنید، از تمیز و صاف بودن سطوح فلنج، اطمینان حاصل کنید تا از عمر مفید محصول کم نشود. همچنین نگاه کنید که فلنج‌ هایی که روبروی هم قرار گرفته‌ اند، آب بندی شده‌ باشند. برای این که نصب راحت‌ تری داشته باشید، می‌ توانید از  ترکیب مایع ظرف‌ شویی و آب استفاده کنید، تا جا انداختن لرزه گیر بین فلنج‌ ها برایتان راحت‌ تر شود.

در هنگام نصب، حواستان باشد که اشیای تیز و برنده در تماس با محصول قرار نگیرند. سطح اتصالات نباید آغشته به نفت و گریس باشد. بنابراین، اگر خواستید آب بندی را انجام دهید، از این مواد استفاده نکنید. اگر اتصالات مکان شما، بزرگ است برای این که آن‌ ها را جا به‌ جا کنید، از زنجیر و کابل فولادی استفاده نکنید، زیرا ممکن است سطح اتصالات آسیب ببیند.

نتیجه‌ گیری

در مقاله لرزه گیر چیست؟ بیان کردیم که لرزش و ارتعاش دو عاملی هستند که آرامش زندگی افراد را در هر زمینه‌ ای از بین می‌ برند. در حال حاضر زندگی بسیاری از افراد در خانه‌ های آپارتمانی می‌ گذرد و در آپارتمان‌ ها، لرزش موتور خانه و لوله‌ ها آسایش ساکنین را از بین می‌ برد. برای این که از این لرزش جلوگیری کنیم، باید از لرزه گیر استفاده کنیم. برای آشنایی با انواع محصولات می توانید به سایت بازار اتصال مراجعه کنید.

امتیازتون به این صفحه چند ستاره است؟
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *