لوله

لوله رده ۴۰ چیست؟ + فشار کاری و ضخامت لوله رده ۴۰

لوله رده 40 چیست

قبل از اینکه بدانیم لوله رده ۴۰ چیست ؟ در ایتدا لازم است بدانیم در انجام پروژه‌ های تأسیساتی انتخاب لوله‌ ای با نوع و ابعاد مناسب یکی از مهم‌ ترین فاکتورها است که تأثیر بسیار زیادی در کیفیت خروجی می‌ گذارد. برای این امر می توانیم با داشتن شناخت کافی از اینکه لوله چیست ؟ انتخاب بهتری داشته باشیم .

قیمت لوله مانیسمان رده ۴۰ کاوه بدون درز تیر ۱۴۰۱

به منظور اینکه افراد بتوانند سایز لوله را دقیق‌ تر انتخاب کنند، پارامترهایی به وجود آمده است که یکی از آن‌ ها رده لوله است. لوله رده ۴۰ یکی از انواع متداول در بین دیگر رده‌ ها است که  در ادامه به آن می‌ پردازیم.

منظور از رده لوله چیست؟

گسترش و پیشرفت صنعت باعث شده تا تنوع بسیاری در انواع لوله‌ ها و همچنین سایز آن‌ ها به وجود آید. این تنوع زیاد گاهی اوقات باعث شده تا انتخاب سایز درست و یا نوع درست لوله بسیار سخت شود.

خصوصاً زمانی که هر نوع لوله‌ ای متر و معیار خاص خود را برای سایز بندی داشت و باعث می‌ شد که معیار یکسان و دقیقی برای انتخاب سایز مناسب لوله وجود نداشته باشد و در موارد بسیاری افراد سایز اشتباه تهیه می‌ کردند و در لوله کشی دچار مشکل می‌ شدند. وجود این بهم ریختگی‌ ها و مشکلات باعث شد تا افراد متخصص به دنبال متدی برای تعیین سایز لوله‌ ها باشند که از دقت بالایی برخوردار باشد.

رده لوله پارامتر جدیدی بود که برای اندازه گیری لوله به وجود آمد. این اصطلاح در بازار ایران بسیار معروف است. در واقع از این پارامتر برای بیان ضخامت لوله استفاده می‌ شود. به طور وابسته با استفاده از رده لوله می‌ توان به وزن لوله نیز رسید.

کانال تلگرام بازار لوله و اتصالات ایران

در واقع این پارامتر نشان دهنده اسکجول لوله است. با استفاده از رده لوله شما می‌ توانید به طور دقیق لوله مد نظر خود را انتخاب کنید. سه رده بسیار متداول و مطرح هستند. لوله رده ۲۰، رده ۴۰ و رده ۸۰.برای اینکه بدانید لوله رده ۴۰ چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید.

لوله‌ های هر رده دارای جدولی هستند که اطلاعات دقیقی در خصوص سایز آن رده اعم از ضخامت بر اساس میلی متر و اینچ، قطر خارجی بر اساس میلی متر و اینچ و سایز لوله به شما می‌ دهد. با کمک این جدول به راحتی می‌ تواند سایز دقیق لوله مد نظر خود را انتخاب کنید.

فایده رده بندی لوله‌ چیست؟

قبل از اینکه بداینم لوله رده ۴۰ چیست ؟لازم است با فایده رده بندی لوله آشنا شویم. رده بندی لوله‌ ها بیشتر در صنعت و لوله‌ های فلزی که در صنعت به کار برده می‌ شود، مورد استفاده قرار می‌ گیرد. از آن جایی که حساسیت در تأسیسات و لوله کشی‌ های صنعتی بسیار بیشتر می‌ باشد، باید انتخاب سایز لوله‌ ها با دقت بسیار بیشتری انجام شود، از همین رو نیاز به روش‌ های بسیار دقیق‌ تری برای اندازه‌ گیری پارامترهای مختلف لوله می‌ باشد.

برای آشنایی با لوله های صنعتی کلیک کنید: معرفی انواع لوله های صنعتی

برای مثال لوله رده ۴۰ در سایز های مختلف، ضخامت‌ های متفاوتی دارد. سایز و ضخامت به همراه فاکتورهای قطر داخلی و خارجی تعیین کننده میزان تحمل فشاری هستند که لوله می‌ تواند در برابر آن مقاومت کند. از همین رو انتخاب لوله مناسب که بتواند فشار سیال را تحمل کند، با توجه به جدول رده لوله‌ ها انجام می‌ شود.

همچنین مقاومت حرارتی لوله نیز وابسته با این فاکتورها می‌ باشد. برای مثال لوله رده ۴۰ فشار بیشتری را می‌ تواند نسبت به لوله رده ۲۰ تحمل کند و هرچه رده لوله بالاتر می‌ رود، میزان تحمل فشار نیز بیشتر می‌ شود.

در صنایع مختلف باید پیش از اقدام به لوله کشی و انجام پروژه تأسیساتی خود، فشار و حرارت سیال خود را در نظر داشته باشند و سپس با توجه به رده لوله‌ های فلزی که در صنعت به کار گرفته می‌ شوند، سایز و ضخامت مورد نیاز خود را انتخاب کنند تا پروسه انتقال سیال به خوبی انجام شود. لوله رده ۴۰ یکی از متداول‌ ترین لوله‌ ها در تأسیسات صنعتی می‌ باشد‌. در ادامه با این لوله بیشتر آشنا می‌ شویم.

لوله مانیسمان رده ۴۰

در ابتدا لازم است بدانیم لوله مانیسمان چیست؟ لوله مانیسمان در واقع همان لوله‌ های بدون درز می‌ باشد که در صنعت مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این لوله‌ ها در رده‌ های مختلفی تولید می‌ شوند و هرچه رده آن بالاتر می‌ رود، قیمت آن نیز بیشتر می‌ شود، زیرا قطر و وزن آن بیشتر می‌ شود.

لوله رده ۴۰ مانیسمان بر اساس استانداردهای SCHEDULE40 تولید شده است‌. لوله مانیسمان از فولاد ساده کم کربن ساخته می‌ شود. به داخل و خارج این لوله موادی اضافه می‌ کنند که در برابر زنگ زدگی مقاوم شود. در روی بدنه این نوع لوله هیچ جوشکاری صورت نگرفته و کاملاً بدون درز می‌ باشد.

این محصول ضخامت بیشتری نسبت به لوله‌ های رده سبک مثل لوله رده ۲۰ دارد و به همین دلیل مقاومت حرارتی و تحمل فشار آن نیز بیشتر است. به طور متداول این محصول را در شاخه‌ های شش متری تولید می‌ کنند. فشار قابل تحمل در لوله رده ۴۰ میزان قابل قبولی می‌ باشد و می‌ توان از آن در بخش‌ هایی که میزان فشار بسیار بالا نیست استفاده کرد.

می توانید برای اطلاع از انواع رده های لوله مانیسمان کلیک کنید: رده لوله مانیسمان چیست ؟

همان طور که گفته شد، میزان تحمل فشار رابطه مستقیمی با رده لوله که تعیین کننده ضخامت لوله است دارد، پس اگر فشار سیالی که می‌ خواهید انتقال دهید، بسیار زیاد است می‌ توانید از رده‌ های بالاتر استفاده کنید.

لوله مانیسمان رده ۴۰ به این دلیل در صنعت بسیار رایج است، که نسبت به رده پایین‌ تر و لوله‌ های سبک عملکرد بهتری دارد و از نظر اقتصادی هم بسیار مقرون به‌ صرفه‌ تر از لوله‌ های رده بالا که قیمت بسیار زیادی دارند، است. برای اتصالات این لوله می‌ توانید به دو روش عمل کنید، هم می‌ توانید با استفاده از رزوه اتصال را انجام دهید و هم می‌ توانید با جوشکاری این کار را صورت دهید.

مزایا لوله رده ۴۰ مانیسمان

لوله‌ هایی که در صنعت به کار می‌ روند، خصوصاً صنایعی که از حساسیت بالایی برخوردار هستند، مانند صنایع پتروشیمی، نفت و گاز باید قابلیت‌ های خاصی داشته باشند تا با خیال راحت بتوان از آن‌ ها در شرایط‌ های حساس استفاده کرد. لوله رده ۴۰ دارای این مزایا می باشد.

مهم ترین مزیت لوله رده ۴۰ چیست ؟می توان گفت اولین مزیت مهمی که در لوله مانیسمان رده ۴۰ وجود دارد عدم وجود درز و جوش در بدنه آن می‌ باشد. به این صورت سطح لوله کاملاً یک دست می‌ باشد که باعث افزایش فشار سیال و انتقال سریع‌ تر سیال در لوله می‌ شود. همچنین به دلیل صیقلی بودن رسوبات در آن گیر نمی‌ کند.

برای اطلاع از قیمت  لوله مانیسمان رده ۴۰ اهواز روی لینک ضمیمه شده کلیک کنید.

استحکام بالا مزیت دیگر این محصول به شمار می‌ آید. از آن جایی که این لوله تنها از فلز ساخته شده، استحکام بسیار بیشتری نسبت به متریال‌ های دیگر دارد. همچنین مقاومت بسیار خوبی در برابر کشش و خمیدگی دارد.

هرچه مقاومت یک لوله در برابر کشش و خمیدگی بیشتر باشد، دوام بیشتری در شرایط سخت می‌ آورد و عمر طولانی‌ تری دارد. همچنین میزان تحمل دما و فشار در لوله رده ۴۰ بسیار بیشتر از لوله‌ های درز دار می‌ باشد. داشتن این مزیت‌ ها سبب شده تا کارایی بالایی در بخش‌ های مختلف صنعت داشته باشد.

کاربرد لوله رده ۴۰

از لوله رده ۴۰ در حوزه‌ هایی که نیاز به ایمنی و حساسیت بالایی است استفاده می‌ شود. لوله کشی آتش نشانی یکی از کاربردهای این لوله‌ ها است. برای همین اهمیت این حوزه مشخص بوده و انتخاب لوله با سایز و کیفیت مناسب بسیار مهم است، به همین دلیل از این نوع لوله استفاده می‌ شود که تنوع بسیار زیادی در سایز دارد و از دقت بالایی برخوردار می‌ باشد.

کاربرد دیگر این لوله برای انتقال سیال‌ هایی مثل نفت و گاز می‌ باشد. از آنجایی که در این صنایع لازم است که لوله‌ هایی استفاده شود که علاوه بر مقاومت حرارتی، در برابر اسید و مواد شیمیایی نیز مقاوم باشند، یکی از بهترین گزینه‌ های انتخابی لوله رده ۴۰ است.

در صنایع دریایی و همچنین کشتی سازی نیز می‌ توان از این نوع لوله کشی استفاده کرد. از دیگر کاربردهای این محصول می‌ توان به استفاده از آن در کمپرسور ها و مخازن بویلر ها اشاره کرد. در صنایع هیدرولیک و جک سازی نیز استفاده از لوله رده ۴۰ متداول می‌ باشد.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله دانستیم رده لوله‌ ها بر اساس قطر و ضخامت لوله‌ ها مشخص می‌ شوند و هرچه رده لوله بالاتر باشد، داری ضخامت بیشتری است و در نتیجه قیمت بالاتری هم دارد. لوله رده ۴۰، یک لوله از جنس فولاد است که کاربرد بسیاری در صنایع دارد. همچنین لوله مانیسمان رده ۴۰ به دلیل مقاومت خوب و استحکام بالایی که در برابر فشار و حرارت دارد در صنایع بسیار پتروشیمی ،نفت ،گاز و غیره بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. برای آشنایی با انواع لوله های موجود می توانید به سایت بازار اتصال مراجعه نمایید.

امتیازتون به این صفحه چند ستاره است؟
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *