لوله

لوله پنج لایه چیست؟ + انواع و کاربرد

لوله پنج لایه چیست؟

لوله پنج لایه چیست؟ می دانیم که استفاده از لوله‌ های قدیمی با گذشت زمان منسوخ شده و جای خود را به مدل‌ های جدید داده است. یکی از انواع جدید لوله که استقبال زیادی از آن صورت گرفته لوله پنج لایه می‌ باشد. در این مقاله با این محصول بیشتر آشنا می‌ شویم.

مواد اولیه تولید لوله پنج لایه چیست؟

برای اینکه بدانیم لوله پنج لایه چیست؟ نیاز است با متریال اولیه ساخت آن آشنا شویم. در هر دوره‌ ای استفاده از یک نوع لوله رایج بود. ابتدا از لوله‌ های فلزی استفاده می‌ شد. این روش به‌ خاطر وزن زیاد فلز، دردسرهای بسیار زیاد جا‌ به‌ جایی، نصب و علاوه بر آن قیمت زیاد، کم کم جای خود را به لوله‌ های پلیمری داد. اما این نوع هم به این دلیل که مقاومت حرارتی کمی داشت، قابل استفاده در بخش‌ های مختلف ساختمان نبود و دوام کافی را نداشت.

این مشکلات باعث شد تا افرادی که در این زمینه تخصص کافی را داشتند به دنبال متریالی جدید باشند که معایب متریال‌ های کنونی را نداشته باشد، جا به‌ جایی و نصب آن ساده و مقاومت بالایی هم داشته باشد و در شرایط دمایی مختلف به خوبی دوام بیاورد. این موضوع سبب شده تا آن‌ ها ترکیب فلز با پلیمر را امتحان کنند، که نتیجه آن تولید لوله پنج لایه شد.

کانال تلگرام بازار لوله و اتصالات ایران

می خواهیم به طور کامل بدانیم متریال ساخت لوله پنج لایه چیست؟ در واقع در این مدل یک لایه آلومینیوم توسط دو لایه پلیمر احاطه گردیده و این لایه‌ های مختلف با استفاده از چسبی مخصوص به هم چسبانده شده‌ اند. وجود آلومینیوم در این ساختار باعث شده تا استحکام و مقاومت آن افزایش پیدا کند و همچنین نقش پلیمر در این ساختار، کاهش وزن کلی محصول و آسان کردن پروسه جا به‌ جایی و نصب آن است.

لوله‎‌ های پنج لایه پلیمری در انواع بسیار متنوعی تولید می‌ شود که هر کدام از آن‌ ها ویژگی‌ های متفاوتی دارند و در بخش‌ های مختلفی به کار گرفته می‌ شوند. این تنوع گاهی موجب شده تا افراد هنگام انتخاب نوع مناسب گیج شوند. به همین منظور در ادامه انواع مختلف آن را معرفی و بررسی می‌ کنیم.

انواع لوله‌ های پنج لایه

لوله پنج لایه در مدل‌ های مختلفی تولید می‌ شود. آیا می دانید اصول نام گذاری لوله پنج لایه چیست؟ نام‌ گذاری این محصول بر اساس نام هر لایه و از چپ به راست می‌ باشد. این وسیله بر اساس نوع چسب، پلیمر به کار رفته شده و نوع فلز استفاده شده در آن دسته‌ بندی می‌ گردد. سه دسته اصلی در این محصول وجود دارد.

لوله ۵ لایه PE

یکی از انواع رایج که بسیار مورد استفاده قرار می‌ گیرد، لوله PE است. این لوله را معمولاً به شکل PE-Al-PE نشان می‌ دهند. پلیمر اصلی به کار رفته در این نوع پلی اتیلن است. این پلیمر عملکرد قابل قبولی از خود نشان می‌ دهد. از نوع PE معمولاً در حوزه‌ هایی استفاده می‌ کنند که فشار زیادی بر روی لوله نباشد. این مدل مقاومت آنچنان بالایی در برابر فشار ندارد به همین دلیل در شرایطی که فشار زیادی بر روی لوله است از این نوع استفاده نمی‌ شود. در عوض لوله PE بسیار ارزان است و به‌ صرفه‌ ترین نوع لوله پنج لایه به حساب می‌ آید.

لوله ۵ لایه PERT

لوله PERT از نظر ساختاری شبیه به نوع PE است. در این نوع نیز پلیمر به کار رفته همان پلی اتیلن است. اما در با این تفاوت که سعی شده توان مقاومت آن را بهبود ببخشند. برای این کار از پلی اتیلنی استفاده شده که مولکول‌ های آن باهم پیوندهای طولی دارند و به همین دلیل توان مقاومت بیشتری در برابر فشار دارند. همچنین طبق آزمایش‌ های انجام شده بر روی این نوع، مشخص شده است که از این لوله می‌ توان تا دمای هفتاد درجه سانتیگراد استفاده کرد. به همین دلیل یکی از بهترین انتخاب‌ ها برای لوله کشی آب گرم ساختمان می‌ باشد.

لوله ۵ لایه  PEX

این نوع مقاوم‌ ترین مدل لوله پنج لایه است. لوله PEX یا PEX-Al-PEX از پلیمری ساخته شده که پیوندهای عرضی بسیار محکمی دارد و این موضوع سبب شده تا توانایی تحمل فشار بسیار بالایی داشته باشد. مقاومت حرارتی این مدل نیز بالاتر از انواع دیگر است و می‌ تواند تا دمای نود و پنج درجه سانتی گراد را تحمل کند. از این مدل برای لوله کشی شوفاژ و آبگرمکن استفاده می‌ گردد.

ویژگی‌ های لوله پنج لایه

می خواهیم بدانیم ویژگی‌ های لوله پنج لایه چیست ؟ در این محصول به صورت همزمان از پلیمر و آلومینیوم استفاده شده که موجب ایجاد ویژگی‌ های منحصر به فردی در آن شده است. به عنوان اولین ویژگی می‌ توان به مقاومت حرارتی بالای آن اشاره کرد. وجود فلز در طراحی این محصول کمک کرده تا لوله بتواند تا دمای نود و پنج درجه را تحمل کند. به همین دلیل در بسیاری از کاربردهایی که نیاز به مقاومت حرارتی بالا است، می‌ توان از لوله پنج لایه استفاده کرد.

مقاومت در برابر اکسیژن دیگر ویژگی این متریال است‌. طراحی لایه لایه باعث شده تا نسبت به ورود اکسیژن مقاوم باشد و این موضوع باعث جلوگیری از پوسیدگی لوله می‌ گردد و عمر آن را افزایش می‌ دهد. مقاومت در برابر مواد شیمیایی یکی دیگر از ویژگی‌ های مثبت لوله‌ های پنج لایه است. معمولاً درونی‌ ترین لایه‌ این محصول از جنسی انتخاب می‌ شود که در برابر مواد شیمیایی مانند اسید ها مقاوم باشد.

این موضوع سبب می‌ شود که بتوانید با اطمینان خاطر از این لوله در محیط‌ هایی که ممکن است لوله‌ ها در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرند، استفاده کنید. همچنین به دلیل وجود لایه‌ های فلزی در ساختار لوله پنج لایه مقاومت آن در برابر فشار آب بسیار بالا رفته و می‌ توان بدون نگرانی از آن برای جریان‌ های پر فشار استفاده کرد. علاوه بر این ضریب انبساط طولی آن پایین است که موجب می‌ شود در گذشت زمان آسیب کمتری به آن وارد شود و دوام بالایی داشته باشد.

استفاده از پلیمر در طراحی لوله‌ های پنج لایه انعطاف پذیری آن را تا حد زیادی بهبود بخشیده است. تمام این ویژگی‌ ها در کنار قیمت مناسب باعث شده تا یکی از بهترین انتخاب‌ ها برای لوله کشی باشد.

کاربرد های لوله پنج لایه

بعد از شناخت انواع لوله های پنج لایه نیاز است بدانیم کاربرد لوله پنج لایه چیست؟ این لوله قابلیت‌ های زیادی دارا می‌ باشد که سبب شده از آن در بخش‌ های مختلفی استفاده کنند. از اصلی‌ ترین کاربردهای این محصول می‌ توان به لوله کشی آب سرد و گرم خانه اشاره کرد. به‌ طور کلی لوله‌ های پنج لایه برای لوله کشی‌ های بهداشتی گزینه مناسبی است. از آنجایی که عمر طولانی داشته و علاوه بر آن قیمت مناسبی که دارد، از بهترین گزینه‌ ها برای انتقال آب در خانه است.

در دیگر انواع لوله‌ ها شاهد این موضوع هستیم که لوله‌ ها دچار رسوب بسیار زیادی می‌ شوند به همین دلیل فشار آب کاهش پیدا می‌ کند، اگر دوست ندارید با مشکلات این چنینی مواجه شوید، از لوله‌ های پنج لایه استفاده کنید.

لوله‌ های شوفاژ و رادیاتور کاربرد دیگر این محصول به شمار می‌ رود. به دلیل مقاومت حرارتی بالا و همچنین انعطاف خوب می‌ توان از آن برای سیستم‌ های سرمایشی و گرمایشی استفاده کرد. سیستم گرمایش از کف یکی از جدیدترین متدهای گرمایشی برای خانه‌ ها است که در این روش از آب با حرارت و فشار بالا استفاده می‌ گردد، به همین خاطر افراد برای این روش از لوله‌ های پنج لایه استفاده می‌ کنند.

از این محصول تنها در ساختمان سازی استفاده نمی‌ شود. در صنعت نیز این نوع لوله کارایی بالایی دارد. از لوله پنج لایه در صنعت پتروشیمی، نفت و گاز استفاده می‌ شود. دلیل انتخاب این لوله در صنعت مقاومت بالای آن در برابر مواد شیمیایی است. حتی از آن در مصارف پزشکی نیز بهره می‌ برند. تنها نکته حائز اهمیت جهت به‌ کار بردن این لوله، انتخاب درست نوع آن و همچنین لوله کشی درست و مطابق با استانداردها است. اگر به این نکات توجه کنید، لوله‌ های پنج لایه بازده بسیار بالایی خواهند داشت.

نتیجه‌ گیری

در مقاله لوله پنج لایه چیست؟ متوجه شدیم یکی از جدید ترین انواع لوله‌ های تولید شده لوله پنج لایه است. در طراحی این لوله به صورت ترکیبی هم از فلز و هم از پلیمر استفاده شده و لایه‌ های پلیمر و فلز با چسب‌ های مخصوصی به هم متصل شده‌ اند. این نوع لوله دارای ویژگی‌ های مثبت زیادی مثل وزن کم، انعطاف، مقاومت در برابر حرارت و فشار آب بوده که سبب محبوبیت آن در بازار شده است. برای آشنایی با انواع لوله های موجود به سایت بازار اتصال مراجعه نمایید.

امتیازتون به این صفحه چند ستاره است؟
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *