فلنج و واشر

واشر گسکت چیست؟

واشر گسکت چیست؟

در ابتدا می خواهیم بدانیم واشر گسکت چیست؟ گسکت (gasket)، همان واشر است که کاربردهای بسیاری دارد. در فرهنگ لغت، گسکت به معنای لایی یا درزبند است که در فضای خالی ما بین دو لوله یا شی قرار می‌ گیرد. این وسایل، از نشتی آب و غیره، جلوگیری می‌ کنند و در مکان‌ هایی قرار می‌ گیرند که در معرض فشار هوا یا آب هستند. واشر گسکت به طور متداول از برش ورق‌ های مختلف، ساخته می‌ شود. برای دریافت قیمت واشر می توانید به لینک ضمیمه شده مراجعه نمایید یا اینکه با شماره تلفن های فروشگاه تماس حاصل نمایید.

۰۹۱۲۵۰۸۱۳۵۱۰۲۱۶۶۶۴۴۹۹۹

انواع گسکت

دانستن اینکه واشر گسکت چیست؟ و چه انواعی دارد در انتخاب صحیح واشر کمک زیادی به ما می کند. گسکت‌ ها، متناسب با فلزی بودن یا نبودنشان، به دسته‌ های فلزی (metalic) و نیمه فلزی و غیر فلزی، تقسیم می‌ شوند. واشر گسکت، چه از نوع فلزی، غیر فلزی یا نیمه فلزی، دارای دسته‌ های مختلفی است که در ادامه آن‌ ها را نام می‌ بریم.

گسکت مارپیچی (اسپیرال وند)

این دست از واشرها، دارای یک لایه فولاد ضد زنگ می‌ باشند و درون خود یک لایه پر کننده از آزبست یا گرافیت یا تفلون، دارند. سطح مقطع این وسیله، v شکل و به صورت فشرده به دور هم پیچیده شده است‌. این نوع سطح مقطع (به صورت V شکل) باعث می‌ شود که این مدل واشر گسکت، بتواند فشار بیشتری را تحمل کند.

کانال تلگرام بازار لوله و اتصالات ایران 

ضخامت نوع مارپیچی، برای تمام کلاس‌ ها، به یک اندازه می‌ باشد. شکل این محصول، زمانی که در بین دو لوله فشرده می‌ شود، تأثیر زیادی در آب بندی دارد. این نوع از لایی‌ ها، ممکن است دارای رینگ از نوع داخلی یا خارجی باشند. رینگ‌ های داخلی مختص کاهش دادن میزان خوردگی فلنج می‌ باشند اما در مقابل رینگ‌ های خارجی برای صحیح نصب شدن لایی‌ ها است.

گسکت رینگی

در انگلیسی معادل این نوع واشر گسکت، (ring joint gasket) است. این گسکت ها مطابق با استانداردهای APL 6A و ASME B16.20، ساخته می‌ شوند. جنس این دسته از واشرها مرتبط با فرایندی که انجام می‌ دهند، معمولاً از استنلس استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ و یا آهن نرم می‌ باشد. به آهن نرم، soft iron نیز می‌ گویند. سطح مقطع این لایی‌ ها، هشت ضلعی یا بادامکی شکل است.

گسکت لاستیکی

یکی دیگر از انواع واشر گسکت ها، گسکت لاستیکی می‌ باشد. این دسته از لایی‌ ها، بیشتر با لوله‌ ها و آب، سر و کار دارند. به طور معمول از این محصولات، در لوله‌ کشی‌ های آب، استفاده می‌ شود. این واشرها، دارای دو نوع مسطح و تقویت شده هستند.

برای اطلاع از قیمت واشر لاستیکی منجید دار ۱۴۰۱ روی لینک ضمیمه شده کلیک کنید.

در مدل مسطح، گسکت از ورق لاستیکی تولید می‌ شود و در مقابل فشارهای بالا، چندان مقاوم نیست. اما در نوع تقویت شده، این گسکت از رینگ فلزی نیز استفاده می‌ شود که باعث، بالا رفتن تحمل فشار می‌ شود.

چگونه یک واشر گسکت مناسب انتخاب کنیم؟

برای این که بتوانیم یک واشر مناسب، انتخاب کنیم، باید اول از همه بدانیم که واشر گسکت چیست ؟ و چه واشری برای کار ما مناسب‌ تر است. ما باید در فعالیت خود، مواردی همچون دما، فشار و غیره را بسنجیم و متناسب با آن یک محصول خوب را برگزینیم. در ادامه به نکات زیر دقت کنید تا بتوانید، یک وسیله مناسب را برای کار خود انتخاب کنید.

 • قبل از هر چیز مقدار دمایی که Gasket، باید تحمل کند را در نظر بگیرید و سپس متناسب با آن واشری را انتخاب کنید که بتواند آن محدوده دمایی را تحمل کند.
 • این که چه نوع سیالی قرار است از لوله‌ ها عبور کند، یکی دیگر از مهم‌ ترین مسائلی است که باید در هنگام انتخاب گسکت، به آن دقت کرد.
 • شما باید به نوع فلنج و تعداد پیچ و مهره‌ هایی که قرار است، فلنج‌ ها را به یکدیگر متصل کنید هم توجه داشته باشید.
 • چند دفعه قرار است از گسکت استفاده کنید؟ در هنگام خرید واشر گسکت، باید بدانید که چه مدتی می‌ خواهید از واشر استفاده کنید، زیرا طول عمر گسکت‌ های مختلف متناسب با مواد اولیه آن‌ ها، با هم متفاوت است.
 • به غیر از دما محیط کار که باید سنجیده شود، مقدار فشاری که قرار است، لایی مورد نظر تحمل کند را هم باید بسنجید.
 • در آخر باید به قیمت واشر توجه کرد، شما باید بتوانید متناسب با کار خود و خواسته‌ های خود، به‌ صرفه‌ ترین واشر را انتخاب کنید. بالاخره گسکتی وجود دارد که هر دما و هر فشاری را تحمل کند، اما قیمت آن ممکن است بسیار زیاد باشد.

چه مواردی باعث از بین رفتن واشر گسکت می‌ شود؟

 • اگر در محل استفاده از واشر، ارتعاشات وجود داشته باشد، طول عمر آن کم‌ تر خواهد شد.
 • قرارگیری نامناسب gasket، یکی از عوامل عمده خرابی و از بین رفتن آن‌ ها است. شما باید دقت کافی را در هنگام نصب به خرج دهید تا طول عمر این وسیله، افزایش یابد.
 • اگر واشر گسکت، در مسیر گرمایش قرار بگیرد، به مرور زمان از بین خواهد رفت.
 • وارد شدن فشار آن هم به صورت یکنواخت به gasket، از طرف فلنج‌ های نگهدارنده، از دیگر عوامل آسیب‌ زا می‌ باشد.
 • خرید گسکت نامناسب، ممکن است شما در هنگام خرید، واشری را خریداری کرده‌ اید که تحمل فشار پایینی را داشته و به همین علت خیلی زود خراب شده است.
 • قدرت استحکام پیچ‌ ها، از دیگر عواملی است که اگر رعایت شود، سبب افزایش طول عمر واشر خواهد شد.

ویژگی واشر گسکت

بعد از اینکه دانستیم واشر گسکت چیست؟ نیاز است با انواع واشر و ویژگی های هریک آشنا شویم. همان‌ طور که در بالاتر گفته شد، gasket دارای انواع مختلفی است. انواع این واشر ها، عبارت‌ اند از گسکت لاستیکی، اسپیرال واند یا مارپیچی و رینگی که در ادامه ویژگی‌ های آن‌ ها را بیان می کنیم.

لایی لاستیکی

این دسته از واشرها، خود دارای انواع بسیاری هستند و هر کدام ویژگی‌ های مختص به خود را دارند.

واشر لاستیکی nr

انعطاف پذیری این محصول، بالا است و مقاومت خوبی در برابر سایش دارد. در برابر مواد شیمیایی هم از خود مقاومت خوبی نشان می دهد. محدوده دمایی که این نوع gasket، می‌ تواند تحمل کند از منفی ۷۰ تا مثبت ۱۲۰ درجه است. جنس این محصول از لاستیک است و درجه سختی آن ۶۵ می‌ باشد.

گسکت لاستیکی cr

این لایی، در برابر مواد نفتی همچون کربوهیدرات‌ ها بسیار مقاوم و از مقاومت شیمیایی مناسبی برخوردار است. محدوده دمایی که این محصول می‌ تواند تحمل کند از منفی ۴۰ درجه تا مثبت ۱۲۰ درجه است. جنس آن از نئوپرن و درجه سختی آن، ۷۰ می‌ باشد.

گسکت لاستیکی nbr

یکی دیگر از واشر های لاستیکی مشهور است که به صورت متداول از آن استفاده می‌ شود. این وسیله در برابر مواد نفتی (بنزین ،گازوئیل ،نفت و روغن) از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. محدوده دمایی که این محصول تحمل می‌ کند، از منفی ۵۹ درجه تا مثبت ۱۲۰ درجه می‌ باشد. درجه سختی این ماده ۸۰ و ماده تشکیل دهنده آن، نیتریل می‌ باشد.

ویژگی‌ های گسکت اسپیرال وند یا مارپیچی

این واشر گسکت ها اگر نوار فیلر و نوار فلزی مناسبی داشته باشند، می‌ توانند تا ۲۰۰ بار فشار را تحمل کنند. با انتخاب جنس مناسب، این محصول می‌ تواند محدوده دمایی منفی ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند. این لایی، انواع محیط‌ های شیمیایی را می‌ تواند پوشش دهد، به دلیل این که مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد.

برای اطلاع از قیمت واشر گسکت اسپیرال روی لینک ضمیمه شده کلیک کنید.

این وسیله دارای قابلیت ارتجاعی بسیار مناسب و در برابر هر گونه ارتعاش و شوک حرارتی، بسیار مقاوم است. یکی دیگر از ویژگی‌ های عالی در این لایی‌ ها، سهولت در نصب آن‌ ها است. نصب واشرها مسئله‌ ای بسیار مهم است که اگر به آن دقت نشود، خرابی به بار می‌ آورد. در نصب این محصول، نیازی به چسب نیست به همین دلیل جایگزینی و نصب آن بسیار آسان می‌ باشد.

نتیجه‌ گیری

  واشر گسکت، وسیله‌ ای بسیار کاربردی است که از آن به عنوان درزبند در بین اتصالات استفاده می‌ کنند. در واقع از این وسیله برای جلوگیری از نشت مایعات و گازها، استفاده می‌ شود. گسکت ها، با توجه به مواد اولیه ساختاری آن‌ ها، می‌ توانند در صنایع مختلف به کار گرفته شوند. این مواد، در دسته مواد نسوز قرار می‌ گیرند و محدوده دمایی بالایی را تحمل می‌ کنند. برای آشنایی کامل با انواع واشر می توانید به سایت بازار اتصال مراجعه کنید.

امتیازتون به این صفحه چند ستاره است؟
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *