لوله

لوله درزدار چیست و در کجا کاربرد دارد؟

لوله درزدار چیست و در کجا کاربرد دارد؟ , لیست قیمت بازار اتصال

لوله درزدار چیست؟ لوله درزدار را با عنوان دیگری به نام لوله سیاه نیز در صنعت ساخت و ساز می شناسند. منظور از لوله درزدار دو لبه از لوله است که باز است و روند جوشکاری در پرسه ساخت و ساز در این بخش دنبال می شود. برای آنکه بیشتر با لوله درزدار آشنا بشوید و از مراحل ساخت آن مطلع شوید ادامه این مقاله را بخوانید.

لوله درزدار چیست؟

لوله درزدار را با عنوان دیگری به نام لوله سیاه نیز در صنعت ساخت و ساز می شناسند. این لوله بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی با کاربردهای متنوع از ورق نورد گرم تولید و روانه بازار می شود. منظور از لوله درزدار دو لبه از لوله است که باز است و روند جوشکاری در پروسه ساخت و ساز در این بخش دنبال می شود. محصولات کاملاً تست شده و بر اساس آخرین استاندارهای روز دنیا برای فروش آماده می شوند. به گونه ای که هیچ گونه نشتی روند ساخت و ارسال آن ها پس از تست و آزمایش مشاهده نمی شود.

 

لوله درزدار, لوله درزدار بازار اتصال

کاربرد لوله درز دار

از لوله جوشی درزدار برای گاز رسانی پتروشیمی عموماً استفاده می شود و با پوشش دادن لوله ها حالت گالوانیزه شدن به خود می گیرند. این امر روند فرسایش و زنگ زدن آن ها را به تأخیر می اندازد و همین امر آن را برای لوله کشی آب بسیار مناسب می کند. لوله های درزدار در موارد بسیار دیگری هم نیز کاربرد دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کشتی سازی
 • معدن
 • ساخت و ساز
 • انتقال محتوای مخازن
 • گاز رسانی
 • انتقال مایعات
 • پتروشیمی
 • پروفیل
 • سازه های فلزی
 • انتقال آب
 • انتقال نفت

بخوانید: لوله گالوانیزه چیست؟

ویژگی های لوله های درز دار

لوله های درز دار با استفاده از ورق های تولیدی از نورد گرم و سرد تولید می شوند و به صورت کوریل از شرکت فولاد خرید آن ها دنبال می شود. اندازه و ضخامت این لوله ها تقریباً دو میلی به بالا است و پس از تست خمش، فشار، کشش و پیچش با رعایت آخرین استاندارهای روز دنیا روانه بازار می شود.
کویل ها بر اساس نیاز مشتری به ابعاد کوچک تر که کلاف یا نوار نامیده می شود تقسیم می شوند و از آنجایی که نیاز به جوشکاری در لوله های درزدار یک امر مهم تلقی می شود باید ویژگی های فوق را دارا باشند:

 • جوش پذیری بالایی داشته باشند.
 • نقایص نوردی و جدا نشدنی در فولاد باید در کمترین مقدار قرار داشته باشد.
 • ورق نباید تنش داخلی داشته باشد تا روند به کار گیری آن ساده تر دنبال شود.
 • سطح ورق باید صاف باشد و ضایعات پوسته شده روی سطح خارجی ورق نباید زیاد باشد.
 • تاب و انحنا در طول ورق باید حداقل ممکن باشد.

 مراحل آماده سازی لوله درز دار

برش

 

برش دادن شمش فولادی بر اساس نیاز مشتری با اندازه مشخص و از پیش تعین شده مشخص می شود. شمش ها در دو دسته بندی عرضه می شوند ممکن است تولید داخلی باشند یا اینکه از کشور اکراین وارد شوند.

 

مرحله گرمادهی

 

در این مرحله باید به قدری به شمش گرما داده شود که به اندازه کافی سرخ شود تا حالت دهی و برش دادن آن روند سخت و پیچیده ای نداشته باشد. از همین رو شمش را داخل کوره های قوسی شکل قرار می دهد و با استفاده از دستگاهی که با سوخت گاز کار می کند روند گرما دهی به آن دنبال می شود.

 

سامانه لخ پرس

 

در این مرحله پیش از گرم شدن شمش با استفاده از لخ پرس سوراخ می شود.

 

دستگاه النگاتور

 

فولاد همچنان گرم است و این بار نیاز به گرد کردن آن است به وسیله دستگاه النگاتور روند گرد شدن آن به راحتی با این دستگاه دنبال می شود.

 

شلیک سمبه لوله درزدار

 

در این مرحله سمبه ای به طول دوازده متر که اندازه استاندارد و از پیش تعین شده است به داخل شمش فولادی شلیک می شود. مرحله شلیک سمبه به داخل لوله درزدار یکی از جالب ترین روندهای است که در پروسه ساخت لوله درزدار دنبال می شود.
تاب گیری

 

اگر لوله درزدار دچار تاب و قوسی شده باشد در این مرحله تاب آن گرفته می شود. برای صاف تر شدن و یک دست تر شدن لوله از سر تا انتها در این مرحله تاب گیری با دقت بسیار بالایی انجام می شود.

 

جدا سازی سمبه

 

در مرحله قبل با شلیک سمبه به داخل لوله درز دار سمبه به طول دوازده متر وارد شمش فولادی شده است حال در این مرحله به منظور آزاد سازی سمبه روند جدا سازی سمبه از لوله درزدار دنبال می شود.

 

مرحله کروی

 

از آنجای که لوله سر و ته تیزی دارد باید سر و ته لوله گرفته شود و به آن حالتی کروی شکل داده شود. این امر تیزی کار را می گیرد و لوله را به یک لوله کاربردی تبدیل می کند.
مرحله کشش

 

لوله ها بر اساس اندازه ای که دارند در این مرحله وارد کشش می شوند و سپس به اندازه ۲۴ متر تحت کشش قرار می گیرند. بر اساس اندازه لوله این کشش تعین می شود.

 

مرحله سرد کردن لوله با کمک آب لوله ای که تحت گرما به شدت داغ شده بود را سرد می کنند. این روند برای سرد شدن لوله ها و عدم تغییر شکل دادن آن دنبال می شود. به منظور تثبیت شکل لوله با آب سرد شدن آن انجام می گردد.

 

اندازه گیری

 

لوله ها بر اساس نیاز مشتری برش داده می شود. در این مرحله اندازه گیری انجام می شود که به صحت این امر دست پیدا کنند که آیا لوله با همان اندازه برش داده شده است یا خیر.
آزمایش و تست

 

تست و آزمایش لوله به منظور از بین بردن ضایعات اضافه روی لوله درزدار دنبال می شود. این امر به وسیله کامپیوتر و برنامه های از پیش تعین شده مشخص می شود.
کونیک شدن دو سر لوله

 

برای اینکه در روند جوشکاری سرعت عمل بالاتری حاصل شود و برای تسهیل در روند جوشکاری سر و ته لوله با دستگاه کونیک صاف و یک دست می شود. این امر در دو طرف لوله به منظور کاربردی تر شدن دنبال می شود.
پولیش زدن لوله

 

مشتریان خاص و کسانی که قرار است لوله برای آن ها به صورت سفارشی ارسال شود این مرحله را در لیست سفارشات خود قرار می دهند. با استفاده از روغن مخصوصی روند جلوگیری از زنگ زدن لوله در این مرحله دنبال می شود. پولیش زدن لوله با کمک روغن مخصوصی انجام می شود و به قولی کار سفارشی می شود.
بستن لوله ها

 

بستن لوله ها به شکل شش ضلعی دنبال می شود. با استفاده از تسمه ای محکم لوله ها بسته و آماده بارگیری می شوند. شکل بسته بندی لوله ها به صورت شش ضلعی است تا مبادا از روی یک دیگر سر بخورند و از پایین به بالا به صورت پله ای روی یک دیگر قرار می گیرند.

 

نتیجه گیری

لوله درزدار عموماً سایزی در حدود ۱٫۲ اینچ تا ۱۲۰ اینچ در ضخامت های متفاوت را دار است. ساخت این لوله ها بر اساس نوع جوش آن مشخص می شود. لوله های جوشی به وسیله لوله کردن ورق و جوش کاری درز آن تولید می شود. در یک دسته بندی به لوله های که با جوش کاری مقاومت الکتریکی تولید می شوند لوله ERW گفته می شود و به لوله های که برای جوش کاری ذوبی الکتریکی تولید می شود EFW می گویند. همچنین به لوله های که برای جوشکاری قوسی زیر پودری مورد استفاده قرار می گیرند SAW گفته می شود. در اصطلاح عامیانه به این قبیل لوله ها درز مخفی نیز می گویند.
یکی از مهم ترین تفاوت های که فرق بین لوله درز دار و بدون درز را مشخص می کند متریالی است که در پروسه تولید آن ها استفاده می شود. دومین امر جوشکاری است که برای لوله های درز دار استفاده می شود اما در لوله های بدون درز این امر دنبال نمی شود.

نوشته های مشابه

22 دیدگاه در “لوله درزدار چیست و در کجا کاربرد دارد؟

 1. رضا مجد گفت:

  با سلام
  اون قسمت از مراحل آماده سازی لوله درزدار رو خیلی کلی و خلاصه گفیتد بنظرم مخاطب راحت تر متوجه میشه با این نگارش،خداقوت..

  1. سلام بزرگوار سپاس از نگاه زیباتون،خوشحالیم که مورد رضایت شما بوده ایم.

 2. مقدم گفت:

  از توضیح خوب و کاملتون درباره مراحل آماده سازی لوله درزدار متشکرم:)

  1. سلام بزرگوار خیلی سپاسگزارم وظیفه ما اطلاع رسانی کامل و جامع است خوشحالیم که مورد قبول واقع شدیم.

 3. امیر علی الهی گفت:

  سلام و درود یه سوال داشتم؟جنس لوله های درزدار از چیه؟

  1. سلام بزرگوار ،لوله های درز دار با استفاده از ورق های تولیدی از نورد گرم و سرد تولید می شوند و به صورت کوریل از شرکت فولاد خرید آن ها دنبال می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا به مقالات موجود در سایت مراجعه کنید.

 4. حجت اصغری گفت:

  سلام خدا قوت
  میتونم سایز و ضخامت لوله ها رو داشته باشم.

  1. phhy_rbq85 گفت:

   سلام دوست عزیز
   می توانید از طریق شماره واتساپ محصولات مورد نیازتان را ارسال کنید تا همکاران فروش مشاوره لازم را به شما ارائه دهند.

 5. اسماعیل امامی گفت:

  سلام محدوده سایز لوله های درزدار چه سایزی هستند؟

  1. سلام بزرگوار لوله درزدار عموماً سایزی در حدود ۱٫۲ اینچ تا ۱۲۰ اینچ در ضخامت های متفاوت را دار است.برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مرتبط در سایت مراجعه شود.

 6. مالک نوری گفت:

  سلام لوله های درزدار چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

  1. سلام دوست عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر به مقالات سایت مراجعه کنید.
   جوش پذیری بالایی داشته باشند.
   نقایص نوردی و جدا نشدنی در فولاد باید در کمترین مقدار قرار داشته باشد.
   ورق نباید تنش داخلی داشته باشد تا روند به کار گیری آن ساده تر دنبال شود.
   سطح ورق باید صاف باشد و ضایعات پوسته شده روی سطح خارجی ورق نباید زیاد باشد.
   تاب و انحنا در طول ورق باید حداقل ممکن باشد.

 7. فرید ربانی گفت:

  سلام یکی از مهم ترین تفاوت های که فرق بین لوله درز دار و بدون درز را مشخص می کند چیست؟

 8. یزدان سراوانی گفت:

  در مراحل آماده سازی لوله درزدار پولیش زدن یعنی چه؟

  1. سلام دوست عزیز
   مشتریان خاص و کسانی که قرار است لوله برای آن ها به صورت سفارشی ارسال شود این مرحله را در لیست سفارشات خود قرار می دهند. با استفاده از روغن مخصوصی روند جلوگیری از زنگ زدن لوله در این مرحله دنبال می شود. پولیش زدن لوله با کمک روغن مخصوصی انجام می شود و به قولی کار سفارشی می شود.

 9. فاضل مددجو گفت:

  شلیک سمبه لوله درزدار یعنی چه؟

  1. سلام بزرگوار
   در این مرحله سمبه ای به طول دوازده متر که اندازه استاندارد و از پیش تعین شده است به داخل شمش فولادی شلیک می شود. مرحله شلیک سمبه به داخل لوله درزدار یکی از جالب ترین روندهای است که در پروسه ساخت لوله درزدار دنبال می شود.

 10. آریا درخشان گفت:

  از دستگاه النگاتور چه استفاده ای میشه؟

  1. سلام بزرگوار فولاد همچنان گرم است و این بار نیاز به گرد کردن آن است به وسیله دستگاه النگاتور روند گرد شدن آن به راحتی با این دستگاه دنبال می شود.

 11. ایهام مولایی گفت:

  در مرحله کروی از مراحل آماده سازی لوله درز دار چه اتفاقی می افتد؟

  1. سلام بزرگوار از آنجای که لوله سر و ته تیزی دارد باید سر و ته لوله گرفته شود و به آن حالتی کروی شکل داده شود. این امر تیزی کار را می گیرد و لوله را به یک لوله کاربردی تبدیل می کند.

  2. سلام بزرگوار از آنجای که لوله سر و ته تیزی دارد باید سر و ته لوله گرفته شود و به آن حالتی کروی شکل داده شود. این امر تیزی کار را می گیرد و لوله را به یک لوله کاربردی تبدیل می کند. برای اطلاعات بیشتر مقالات مربوطه در سایت را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *