لوله

لوله مانیسمان چیست ؟ (seamless pipe) + پروسه ساخت لوله مانیسمان

لوله مانیسمان چیست seamless pipe

لوله مانیسمان چیست و چرا انقدر پرطرفدار است؟ لوله ها به دو دسته درزدار و بدون درز seamless pipe یا مانیسمان تقسیم می شوند که لوله های درزدار مورد توجه بیشتری قرار دارند. لوله های بدون درز لوله هایی گفته می شود که در ساخت آن ها هیچ درزی وجود ندارد و برای اتصال آن از عملیات جوشکاری استفاده نشده است اما لوله های درزدار ابتدا به شکل ورق های فولادی طراحی می شوند و سپس برای اتصال آنها از انواع عملیات جوشکاری استفاده می کنند.

در این مقاله قصد داریم معرفی اجمالی از این لوله ها دشته باشیم تا دیگر مشکلی در شناخت این لوله ها نداشته باشید.

جهت دریافت لیست قیمت لوله مانیسمان رده ۴۰ اهواز و یا ارتباط با کارشناسان بازار اتصال لطفا با شماره زیر در ارتباط باشید.

Array

لوله مانیسمان چیست؟

Array

لوله مانیسمان به دلیل داشتن خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد در صنایع مختلف بسیار کاربرد دارد. همچنین به دلیل عدم وجود هیچ گونه فرآیند جوشکاری در محل اتصالات بسیار مقاوم هستند و در برابر فشارهای مختلف خیلی زود دچار آسیب دیدگی نمی شوند. این یعنی لوله بهترین شرایط را برای انتقال و نگهداری مواد با ارزش ارائه می دهد و نسبت به لوله های درزدار بسیار خوب عمل می کند.

دریافت لیست قیمت لوله مانیسمان رده ۴۰ چین

حضور لوله مانیسمان در سال ۱۸۸۶ برای اولین بار

در ابتدای مقاله لوله مانیسمان چیست به اولین حضور آن میپردازیم. برای اولین بار لوله مانیسمان در سال ۱۸۸۶ توسط دو برادر آلمانی طراحی و تولید شد. از آن لحظه به بعد، شرکت های مختلفی شراکت خود را برای تولید این لوله اعلام کردند . اولین کارخانه تولیدکننده در سال ۱۸۹۰ راه اندازی شد. لوله مانیسمان از زمان ابداع تا به کنون هنوز به عنوان یکی از بهترین و با استحکام ترین لوله شناخته شد و خیلی زود در کشور ما هم جایگاه ویژه ای پیدا نمود.

امروزه لوله های مختلفی در بازار موجود است؛ لوله های مانند لوله های فولادی، لوله های ضد زنگ، لوله آلیاژ و لوله بویلر. اما در میانشان تنها لوله مانیسمان به عنوان بدون درز شناخته می شود. مواد اولیه ساخت لوله مانیسمان معمولاً از فولاد ساده کم کربن است که ویژگی ضد زنگ و مقاوم در برابر رطوبت، به دلیل اضافه شدن برخی مواد به داخل و خارج از لوله ایجاد شده است.

از آنجایی که این لوله ظاهری کاملاً یکدست دارد، نسبت به دیگر لوله های موجود مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد و البته قیمت بالاتری دارد. امروزه این لوله در رده های مختلف طراحی و ساخته می شود تا در هر زمینه محصول مناسب وجود داشته باشد.

دریافت لیست قیمت لوله مانیسمان کاوه

پروسه ساخت لوله مانیسمان

لوله مانیسمان چیست ؟ این نوع لوله در ابتدا توسط یک شمش فولادی تحت کشش و نورد افزایش طول می‌یابد. سپس با وارد کردن میله جامد نوک تیز به مرکز شمش گداخته می‌شود که این امر در پایان یک لوله بدون درز را تولید می‌کند.

تولید این محصول عموماً از سایزهای بزرگتر به کوچک‌تر دنبال می‌شود. در مجموع اگر بخواهیم پرسه ساخت لوله مانسمان seamless pipe را در یک دسته بندی کلی قرار دهیم می‌توانیم به موارد فوق اشاره داشته باشیم:

 1. برش
 2. پیش گرم
 3. مرحله PIERCING
 4. عبور از دستگاه الانگاتور
 5. شلیک سمبه
 6. تاب گیری
 7. جداسازی سمبه
 8. کروی سازی
 9. مرحله کشش
 10. خنک سازی
 11. مرحله اندازه گیری
 12. مرحله آزمایش
 13. مرحله کونیک کردن
 14. پولیش
 15. باندل کردن

۳ روش تولید لوله مانیسمان

Array

روش تولید لوله مانیسمان یا بدون درز

لوله های بدون درز در میان لوله‌های موجود در بازار دنیا از اهمیت ویژه و کاربرد بالایی برخودارند، از این رو روش‌ تولید لوله مانیسمان خاص و منحصر به فرد می‌باشد.
همانطور که از اسم این محصول پیداست بدنه لوله چه از داخل و چه از بیرون کاملاً یک دست، بدون درز و هیچ گونه جوشکاری می‌باشد.

درباره روش تولید لوله مانیسمان یا بدون درز در لوله مانیسمان چیست بییشتر بخوانید.

لوله مانیسمان با توجه به قالب های مختلف و نحوه بیرون آمدن آن به سه روش کلی ساخته می شود. این لوله به گونه ای است که باید شمش فولادی تبدیل به لوله گردد. همچنین در روند ساخت آن، باید استانداردهای روز جهانی در نظر گرفته شود تا بهترین کیفیت به دست آید.

سنبه کاری چرخشی

در اولین مرحله شمش را حرارت می دهند تا گرم شود. سپس با کمک یک سنبه داخل شمش خالی می شود تا شکل لوله بدست آید. در مرحله آخر هم، ظاهر لوله را تمیز می کنند و آن را به اندازه مشخص شده برش می زنند. معمولاً لوله های مانیسمانی که به این روش طراحی و تولید می شود، دارای ضخامت بیشتری هستند و اندازه بلند تری دارند.

ریخته گری همراه با نیروی گریز از مرکز

نحوه ساخت لوله مانیسمان با استفاده از رو گریز از مرکز به گونه ای است که ابتدا فولاد مذاب شده داخل قالب استوانه ای ریخته و چرخشی با سرعت بسیار بالا به آن اعمال می شود. معمولاً از این روش برای ساخت لوله های ضخیم استفاده می کنند.

ریخته گری پاششی

سومین روش تولید لوله های مانیسمان، ریخته گری پاششی است که نسبت به دیگر روش ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. روند تولید لوله با استفاده از این روش به گونه ای است که ابتدا مواد مذاب داخل یک محفظه قرار می گیرد. سپس محفظه را از گاز نیتروژن پر می‌کنند و در این حین، لوله به چرخش در می آید.

گاز نیتروژن توسط یک نازل روی میله پاشیده می شود و عامل مشخص کردن قطر داخلی لوله است. در واقع با توجه به مواد و میزان گاز نیتروژن اعمال شده ضخامت لوله مشخص می شود.

کاربرد لوله مانیسمان از فعالیت های تاسیساتی تا صنایع بزرگ

در مطلب لوله مانیسمان چیست seamless pipe به کاربرد آن نیز اشاره کرده ایم. لوله های مانیسمان در زمینه های مختلفی کاربرد دارد و در مصارف و کارخانه های تاسیساتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین حضور پر رنگی در پالایشگاه‌ها، کارخانجات  پتروشیمی و صنایع بزرگ دارد و بدون آن بسیاری از پروژه های بی نتیجه می ماند.

قطر و اندازه این لوله قابل تغییر است. اما حداکثر قطر موجود در بازار حدود ۲۴ اینچ می باشد که با توجه به کاربرد و زمینه مورد استفاده خریداری می شود. البته ساخت لوله مانیسمان در اندازه های بسیار بزرگ بسیار سخت و پر هزینه است که بیشتر اوقات در سایزهای بزرگ ترجیح می دهند از لوله های درز مخفی استفاده کنند. در موارد زیر با مهم ترین کاربرد لوله مانیسمان آشنا می شوید:

 • اجرا در خطوط نفت و گاز
 • اجرا در خطوط هیدرولیک
 • اجرا در خطوط صنایع غذایی و دارویی
 • اجرا در خطوط فشار قوی
 • اجرا در خطوط آبرسانی صنعتی و امور کشاورزی
 • عایق بندی کابل های فشار قوی برق و دیگر نیروگاه های تولید انرژی
 • مبدل های حرارتی و گرمایی
 • اجرا در خطوط استخراج و انتقال نفت و گاز
 • اجرا در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی

ویژگی های لوله مانیسمان

لوله مانیسمان بدون درز است و در حین نقل و انتقال سیالات به دلیل استحکام و دوام بالای که دارد در برابر فشارهای بسیار بالا مقاوم است. هیچ گونه جوشی روی لوله مشاهده نمی‌شود و این امر یکی از بارزترین مزیت‌های آن محسوب می‌شود. به دلیل سبک تولید متفاوت این لوله عموماً با قطر کم فرآیند تولید آن دنبال می‌شود، زیرا لوله‌های که قطر بیشتری دارند هزینه تمام شده بالاتری را به مصرف کننده و تولید کننده تحمیل می‌کند.

از سوی دیگر پروسه تولید این محصول بسیار متفاوت‌تر از سایر لوله‌های کاربردی دیگر دنبال می‌شود و این امر نیز در قیمت تمام شده آن تأثیر مستقیم دارد. به نوعی می‌توان گفت که در رده محصولات گران قیمت بازار لوله جای گرفته است. همچنین در ارتباط با مقاله لوله مانیسمان چیست می توانید مقاله دیگر بازار اتصال در ارتباط و تحت عنوان رده لوله مانیسمان چیست، به آن پرداخته شده است.

انواع لوله مانیسمان در رده های مختلف

جهت بیان ضخامت لوله مانیسمان seamless pipe از کلمه رده استفاده می شود. در حال حاضر لوله مانیسمان بیشترین فروش را در رده های ۲۰ ۴۰ ۸۰ دارد.

اطلاعات بیشتر درباره رده لوله مانیسمان را در لینک ضمیمه شده مطالعه نمایید.

لوله مانیسمان با توجه به قطر و ضخامت در مدل های مختلف طراحی و ساخته می شود. در موارد زیر با انواع این لوله ها آشنا می شوید:

رده سبک ضخامت و قطر کم

لوله مانیسمان در رده سبک دارای ضخامت و قطر کم است و در سایز های ۱ الی ۱۶ اینچ تولید می شود. ضخامت این مدل معمولاً حدود ۳ الی ۷ و ۹ میلی متر می باشد.

رده ۴۰ دارای ضخامت متغیر

لوله مانیسمان رده ۴۰ در قطر های بین ۰.۵ اینچ طراحی و ساخته می‌شود که ضخامت آن بین ۲.۷ الی ۱۲.۷ میلی متر متغیر است.

لوله مانیسمان در دو نوع لوله مانیسمان رده ۴۰ چین و لوله مانیسمان رده ۴۰ اهواز موجود می باشد که می توانید در

رده ۸۰

لوله مانیسمان رده ۸۰ در قطر بین ۰.۵ الی ۱۶ طراحی می شود که ضخامت آن بین ۳.۷ و ۲۱.۴ متغیر است.

رده ۱۶۰

لوله مانیسمان رده ۱۶۰ هم قطر رده ۴۰ و ۸۰ طراحی می شود که ضخامت آن بین ۴.۷ الی ۴ ۴۰ متغیر است.

با لوله مانیسمان بیشتر آشنا شوید: قیمت لوله مانیسمان

مشخصات لوله‌های مانیسمان (بدون درز)

طبیعی است که اگر بخواهیم به سوال لوله مانیسمان چیست پاسخ بدهیم، باید با مشخصات این لوله ها آشنایی های لازم را پیدا کنیم. در حال حاضر لوله های مانیسمان seamless pipe در کارخانجات داخلی و خارجی تولید می‌شود که از بهترین تولید کنندگان خارجی می‌توان به کشورهای چین، روسیه، اکراین و رومانی اشاره کرد که به علت اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، فعلا تنها این محصول از کشور چین وارد می‌شود.
در داخل کشور نیز کارخانه لوله اهواز و کارخانه کاوه از معروفترین و بهترین تولیدکنندگان هستند.

اما با توجه به تولید این محصول در کشورهای مختلف، همه تولید کنندگان باید از استاندارهای جهانی تولید که بر اساس دما، فشار و دیگر شرایط مورد نیاز تعیین می‌شود تبعیت کنند، می‌توان به استاندارهای  ASTM, DIN, JIS  اشاره کرد.
همینطور با توجه به موارد استفاده این لوله از آلیاژهای خاصی استفاده می‌شود که می‌توان از ASTM A106 که مناسب برای استفاده در موارد با دمای بالا، ASTM A179 مناسب برای کندانسورها، ASTM A192 مناسب برای دیگ‌های بخار و  GB 3087 که مناسب برای بویلرها می‌باشد نام برد.

تاریخچه لوله مانیسمان یا بدون درز

تاریخچه لوله مانیسمان seamless pipe به سال ۱۸۸۵ یا بهتر بگوییم به اواخر قرن ۱۹ بر می گردد. ماکس مانیسمان مخترع روشی بود که باعث تولید لوله بدون درز و پیشرفت های چشم گیر در این حوزه شد. در ادامه به بخش بیشتری از سوال لوله مانیسمان چیست، خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

اطلاعات جامع تر درباره تاریخچه لوله مانیسمان را در لینک ضمیمه شده بخوانید.

تاثیر تعداد لوله مانیسمان موجود در بازار بر قیمت آن

بدیهی است که هر چقدر تعداد لوله و اتصالات گالوانیزه و مانیسمان خریداری شده بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود و مجبور هستید که بودجه بیشتری را برای آن در نظر بگیرید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با میزان موجودی محصولات و مشاهده لیست قیمت های لوله مانیسمان بدون درز از طریق صفحه تماس با ما با مشاوران و کارشناسان فروش بازار اتصال در ارتباط باشید.

نکاتی پیرامون لوله مانیسمان

 • لوله مانیسمان seamless pipe با قطری بیشتر از ۸ اینج تولید نمی‌شود، زیرا به صرفه نیست.
 • خط جوشی روی این محصول مشاهده نمی‌شود.
 • جنس لوله از فولاد کربنی است.
 • بر اساس استاندارد API این لوله در دو رده PSL۱ و psl۲ وجود دارد.
 • برای اتصالات عموماً از اتصالات مخصوص با همان رده استفاده می‌شود.
 • براحتی می‌توان لوله را به شیرآلات چدنی و برنجی وصل کرد.
 • با هر نوع شرایط آب و هوایی سازگار است.
 • تامین این لوله بیشتر از کشور چین انجام می‌شود.
 • لوله اهواز نیز برای تولید از مقاطع فولادی مانند شمش در پرسه تولید بهره می‌گیرد.
 • قابلیت ساخت این محصول به صورت چهار گوش نیز فراهم است که البته این امر هزینه تولید بیشتری را در بر دارد.

تولید لوله مانیسمان در کشور ایران

لوله مانیسمان چیست یا همان سیم لس در رده دسته بندی محصولات لوله های فولادی قرار دارد. در ایران برای اولین بار این لوله بدون درز در دو مرحله خشن کاری و ظریف کاری تهیه و تولید شده است. کارخانه تولید لوله مانیسمان در کشور به عنوان نخستین تولید کننده در ایران و منطقه شناخته شده است.

در این کارخانه از پیشرفته ترین دستگاه‌های تولیدی در کنار کادری متخصص و توانمند بهره گرفته می‌شود تا محصولاتی با کیفیت بر اساس آخرین استاندارهای بین المللی به تولید برسد. نیم قرن افتخار در تولید، در کارنامه درخشان این کارخانه به ثبت رسیده است. یکی از با کیفیت ترین محصولات از منظر وزن و متریال اولیه در این کارخانه صنعتی به تولید می‌رسد. از ویژگی های منحصر به فرد لوله های مانیسمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از تکنولوژی Push Bench
 • استاندارهای DIN ,ABST ,ISP
 • ظرفیت اسمی بالغ بر ۹۰٬۰۰۰ تن در سال

نتیجه گیری

در ابتدا با سوال لوله مانیسمان چیست بحث را شروع کردیم و قصد داشتیم تا شما را با ماهیت لوله مانیسمان آشنا کنیم. اگر قصد خرید لوله مانیسمان seamless pipe دارید باید قبل از ثبت سفارش تعداد مورد نیاز را مشخص کنید. همچنین کیفیت محصول را مورد ارزیابی قرار دهید. امروزه تولید کنندگان بسیاری در زمینه ساخت لوله های بدون درز فعالیت دارند. اما بهتر است برای خرید به فروشنده ای مراجعه کنید که کیفیت محصول را تضمین کند و این لوله را براساس استانداردهای روز دنیا بسازد.

امیدواریم در این مقاله به خوبی متوجه اینکه “لوله مانیسمان چیست” و “پروسه تولید” و “کاربردهای آن” و … شده باشید.  همواره کارشناسان فروش و مشاورین مجرب بازار اتصال در تلاشند تا شما را در زمینه تکمیل اطلاعات در صنعت تاسیسات ساختمان راهنمایی نمایند. همچنین شما عزیزان با مراجعه به صفحه اصلی فروشگاه بازار اتصال می توانید لوله و اتصالات مانیسمان را به هر اندازه و میزانی که می خواهید سفارش دهید.

ما به شما تضمین می دهیم که خرید از این مجموعه باعث می شود که از باکیفیت ترین و مقرون به صرفه ترین محصولات بهره مند شوید. بازار اتصال / گنجینه سازه با هدف جلب رضایت هرچه بیشتر شما مشتریان عزیز، محصولاتی باکیفیت و مقرون به صرفه ای را عرضه کرده است تا همه شما توانایی خرید داشته باشید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “لوله مانیسمان چیست ؟ (seamless pipe) + پروسه ساخت لوله مانیسمان

 1. آواتار پرهام فراستی پرهام فراستی گفت:

  سلام شما تمام لوله های مانیسمان با هر قطر و ضخامتی رو موجود دارید؟

  1. آواتار phhy_rbq85 phhy_rbq85 گفت:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به سفارش شما، بارتون رو براتون تهیه میکنیم حتی اگر سایزی موجود نباشه به کارخانه سفارش میدیم براتون

 2. آواتار حامد غلامی حامد غلامی گفت:

  چه سایزهایی از لوله مانیسمان رو دارید؟

  1. آواتار phhy_rbq85 phhy_rbq85 گفت:

   جهت دریافت استعلام موجودی می توانید با شماره واتساپ ۰۹۱۲۵۰۸۱۳۵۱ در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *